08.11.2019

ARCHITEKCI O NAS

     Właściwie – młodzi architekci. A precyzyjnie – studenci II roku Wydziału Architektury  Politechniki Poznańskiej, pracujący pod kierunkiem profesora Radosława Barka. I – dokładnie – nie tyle o nas, ile o czaplineckim deptaku, a jeszcze dokładniej – o jego części od narożnego budynku ze sklepem jubilerskim po jednej i sklepem „Plusa” po drugiej stronie, aż do ul. Dąbrowskiego.  Ta część dzisiejszej ul. Sikorskiego kilkadziesiąt lat temu zabudowana była ciągiem tradycyjnych domów mieszkalnych  z dwuspadowymi dachami, niezbyt wysokich, podobnych do tych , które do dziś stoją po drugiej stronie. Nieremontowane budynki niszczały, w końcu zostały rozebrane, a na ich miejscu mamy dziś tuje kawiarnianego ogródka i prostą bryłę domu handlowego.

    Młodzi poznańscy adepci architektury opracowali kilkanaście koncepcji przywrócenia dawnej zabudowy. Ich projekty można obejrzeć w czasie trwającej dwa tygodnie ekspozycji  w budynku na rogu Rynku i ul. Sikorskiego. Warto się tam zatrzymać, by skonfrontować czaplinecką codzienność, do której już przywykliśmy, ze świeżym spojrzeniem młodych specjalistów w dziedzinie architektury i urbanistyki, odważnie łączących tradycję z nowoczesnością.

    Wystawa (wywieszona w witrynach pomieszczenia na parterze) jest dostępna do 24  listopada br. Planowane jest również spotkanie zainteresowanych mieszkańców Czaplinka z opiekunem projektu, profesorem Barkiem, w czasie którego można będzie wyrazić swoją opinię o studenckich koncepcjach i, szerzej, o pomysłach na zagospodarowanie i przemiany w obrębie centrum naszego miasteczka. Dokładny termin i miejsce spotkania  zostaną podane na plakatach, na stronie internetowej Gminy Czaplinek www.czaplinek.pl oraz gminnym facebooku.

    Zapraszamy do wyrażania opinii o projektach w komentarzach pod facebookowym postem:

    https://www.facebook.com/Czaplinek-538335459526033/

    oraz w formie tradycyjnej – w zeszycie dostępnym w Centrum Informacji Turystycznej ul. Rynek 1.

   Alina Karolewicz