15.05.2019

CZAPLINECKA MAJÓWKA

        Tegoroczny długi weekend majowy obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich nie zabrakło propozycji sportowych oraz kulturalnych, animacji i warsztatów artystycznych.

        Pomimo dość chłodnej aury odbyło się wiele imprez plenerowych. Pierwszą z nich były regaty żeglarskie o Puchar Burmistrza Czaplinka, które miały miejsce 1 maja w Ośrodku Sportów Wodnych. Wzięło w nich udział 13 jachtów z załogami. Podczas regat zawodnikom kibicowały ich rodziny, przyjaciele oraz władze  Czaplinka: burmistrz Marcin Naruszewicz oraz zastępca burmistrza Jarosław Tarnowski.

       Od pierwszego do ostatniego dnia majówki można było również wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych w Żelisławskim Zapiecku. Goście tego niezwykłego zakątka mieli możliwość spróbowania pracy na kole garncarskim, kołowrotku czy krosnach. Mogli też ulepić i wypiec tradycyjne szczodraki (bułeczki z kapustą). Zaś 2 i 3 maja na twórczych gości czekała Kuźnia Ceramiczna w Siemczynie. Prowadzone tam warsztaty odsłaniały tajniki wyrabiania naczyń glinianych oraz sposobów ich szkliwienia i wypału.

     3 maja miała miejsce pierwsza z kulturalnych propozycji przygotowana przez Czaplinecki Ośrodek Kultury. W sali widowiskowej odbył się spektakl teatralny ,,Kariera po polsku", w którym zagrali znani aktorzy - Maciej Damięcki, Adrianna Biedrzyńska, Michał Pietrzak, Tadeusz Ross, Ewa Konstanciak. Artystyczną niespodzianką dla gości była wystawa obrazów Bartłomieja Baranowskiego oraz fotografii Magdaleny Lenart.

   W sobotę, 4 maja w Gminnym Centrum Ratownictwa od rana świętowano Dzień Strażaka. W ramach imprezy można było oddać krew, zapoznać się ze sprzętem strażackim oraz wziąć odział w losowaniu czujników gazów niebezpiecznych i domowego sprzętu gaśniczego. To ostatnie działanie było realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Nie zabrakło też tradycyjnej grochówki.

    Uczestnicy wzmocnieni ciepłym posiłkiem mogli kontynuować dzień na czaplineckim Rynku. Można było spróbować sił na rowerowym torze przeszkód, zaś najmłodsi chętnie wspinali się na dmuchany zamek i jeździli gokartami. Poza tym w wesołej atmosferze odbył się pokaz psich sztuczek i umiejętności w wykonaniu suki Azy oraz jej opiekunki i treserki pani Kamili Głowackiej.

    Na rozstawionej na Rynku scenie wystąpili młodzi wokaliści pracujący w CzOK-u pod kierunkiem pana Bartka Michalczyka. A byli nimi: Kacper Smulczak, Hania Tomczak i Weronika Paczos.

    O godzinie 18:00 wystąpiła gwiazda wieczoru: zespół „Goosebumps”. Siedmiu pełnych energii młodych ludzi zaprezentowało hity muzyki pop oraz hip-hopu wykorzystując do tego tylko swoje głosy. Było to oryginalne podejście do znanych wszystkim przebojów, które niewątpliwie zaskoczyło zebraną pod sceną publiczność. Rytmiczne utwory w połączeniu z ciekawymi układami choreograficznymi zachęcały do tańca i zapewne rozgrzały uczestników czaplineckiej majówki.

    Swoistą „wisienką na torcie” kulturalnych majówkowych wydarzeń były warsztaty teatralne dla młodzieży, przeprowadzone przez charyzmatycznego i niezwykle utalentowanego  aktora i reżysera Marka Kościółka. Przez trzy dni w Czaplineckim Ośrodku Kultury młodzi twórczy ludzie z naszego miasteczka doskonalili swój warsztat, uczyli się pracy z ciałem i emocjami, tworzyli etiudy teatralne.

    Jak widać każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie należy zapominać, że 1 maja to również początek sezonu turystycznego. Pojawiają się pierwsi goście, pragnący ciekawie i aktywnie spędzić czas w naszej gminie. Czekały na nich: Centrum Informacji Turystycznej, Izba Muzealna, Zamek Drahim, Park Linowy „Linolandia” oraz świeżo otwarty po remoncie Pałac Siemczyno. To ostatnie miejsce było szczególnie atrakcyjne w deszczowe dni. Dwa niezwykłe muzea w jednym budynku (Interaktywne Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych) zapewniają doskonałą zabawę połączoną z poszerzaniem wiedzy na temat historii naszych ziem.

    Sezon możemy uznać za otwarty. Serdecznie zachęcamy mieszkańców naszej gminy do korzystania z oferty kulturalnej i turystycznej Czaplinka. Warto zaglądać na stronę www.czaplinek.pl, gdzie na bieżąco uzupełniany jest kalendarz wydarzeń. Źródłem informacji na temat warsztatów i innych działań artystycznych jest również strona facebook Czaplineckiego Ośrodka Kultury (https://www.facebook.com/czok.czaplinek/). Podczas wakacji zachęcamy do odwiedzania muzeów w Siemczynie i Starym Drawsku, Sławogrodu, Żelisławskiego Zapiecka, Kuźni Ceramicznej oraz Otwartego Zabytku na ulicy Studziennej. Są to miejsca gdzie cała rodzina znajdzie dla siebie ciekawe i kreatywne zajęcia, tuż za progiem naszego domu.

    Magdalena Urlich - inspektor ds. informacji turystycznej i marketingu