15.11.2018

KONCERT DUETU „ZORIUSZKA”

      13 listopada w sali widowiskowej Czaplineckiego Ośrodka Kultury rozbrzmiały pierwotne i archaiczne pieśni. A to za sprawą Duetu „Zoriuszka”, który tworzą dwie mieszkanki naszego miasta – Alina Karolewicz i Magdalena Urlich. Od lat zajmują się one muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny, szczególnie zaś dawnych polskich Kresów. Zespół przywraca współczesnym słuchaczom archaiczne formy słowiańskiego śpiewu, wywodzącego się z kultury ludowej.  Wielogłosowe pieśni mają charakter obrzędowy lub liryczny, urzekają i wzruszają nie tylko melodią, ale i tekstami zawierającymi obraz dawnych wartości charakterystycznych dla duchowości środkowoeuropejskiej.

     Koncert w Czaplinku był kolejnym z cyklu koncertów promujących płytę „Głosy Wschodu”, wydanej w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”. Przepięknie wydana płyta jest zwieńczeniem  dwudziestu lat obcowania artystek z kulturą i muzyką polskich Kresów Wschodnich oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji. To powroty do korzeni kulturowych obecnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, śpiewane spotkanie z cząstką ich tożsamości, dziś już zapomnianą.

      W programie koncertu znalazły się utwory z płyty - pieśni liryczne i obrzędowe (kupalne, weselne, zaklinania). Wybrzmiała też m.in. pieśń "Oj jak tiażko meni" ze Średniej Wsi (Bieszczady) przywieziona na nasze tereny przez przesiedleńców w ramach Akcji Wisła - obecnie mieszkańców wsi Rzepowo.

     Płyta – piękna nie tylko zamkniętymi w niej dźwiękami, ale także wizualnie - w całości powstała w Czaplinku siłami lokalnych artystów i pasjonatów. Nagrań dokonano w CzOK-u z pomocą dyrektora Marcina Naruszewicza oraz w „domowym studio” ekipy „Grucha Sound” z pomocą Marcina Gruszkowskiego, który podjął się również niełatwego zadania obróbki dźwiękowej i przygotowania materiału do tłoczenia. Niezwykłe, oddające charakter wykonywanych przez „Zoriuszkę” pieśni fotografie, projekt graficzny płyty i okładki, kompozycja książeczki i plakatów to zasługa utalentowanej plastyczki, Alicji Nowickiej („Koloredo”), a organizacją, która wzięła projekt pod swoje skrzydła jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Czaplinku.

      Piękne głosy w połączeniu z nowym nagłośnieniem i oświetleniem sprawiły, że koncert był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych, a dzięki płytom każdy mógł zabrać cząstkę tej niezwykłej muzyki ze sobą. Rolę konferansjera wziął na siebie dyrektor CzOK-u Marcin Naruszewicz, który dzięki swej wiedzy muzycznej przybliżał słuchaczom niuanse i zawiłości harmonii dawnych zaśpiewów słowiańskich.

      Dziękujemy artystkom za tę ucztę duchową i z całego serca gratulujemy sukcesu!

      Autor: Aleksandra Łuczyńska - Czaplinecki Ośrodek Kultury