Narodowe czytanie

Data wydarzenia: 
07.09.2018
Godzina: 
11:00
Organizator: 
Gminna Biblioteka Publiczna
Miejsce: 
Rynek Miejski

Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego czytania „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie 2018”, która odbędzie się 7 września (piątek) 2018 r.  w godz. 11:00 – 13:00 na rynku przy Ratuszu.

 W razie deszczu czytanie odbędzie się w czytelni biblioteki.

 Wśród uczestników akcji zostanie rozlosowanych pięć egzemplarzy „Przedwiośnia” opatrzonych okazjonalną pieczęcią Narodowego Czytania.

 Zapraszamy chętnych do zgłaszania się po fragmenty powieści.

 Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza oraz Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku czytamy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

Zaproszenie od Prezydenta RP

„W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Ponadto z uwagi na obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały rok „Antologię Niepodległości”. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).