Zegar

Dnia 15.03.2019 jako Przewodniczący Rady Osiedla Nr 1 miałem spotkanie u Burmistrza Czaplinka p. Marcina Naruszewicza na którym przedstawiłem chęć uruchomienia zegara elektronicznego na Szkole Podstawowej przy ulicy Słonecznej 27. Nadmienię że jestem mieszkańcem Czaplinka od urodzenia, a do Szkoły Podstawowej przy ul. Słonecznej uczęszczałem w latach 1958 – 1965. (w tamtych czasach była siedmioletnia szkoła podstawowa). Po uzyskaniu informacji od pani Sekretarz gminy Jolanty Skoniecznej okazało się że na strychu szkoły znajduje się mechanizm zegarowy. Po spotkaniu z p. Wiesławem Giwojno i uzyskaniu akceptacji dyrektora szkoły p. Aleksandra Fudała podjąłem decyzję o renowacji i uruchomieniu mechanizmu zegara. Po rozmowach jako trzecia osoba doszedł p. Ryszard Barszcz – z zamiłowania konstruktor i wykonawca zegarów wiszących w drewnie.  Po wykonaniu wielu rozmów i sprawdzaniu w internecie  wiemy że jest to mechanizm zegarowy wykonany przez firmę Georga Richtera z Berlina na przełomie XIX i XX wieku.

Zegar

Stan mechanizmu zegara przed jego rozkręceniem na drobne części  jest przedstawiony na  zdjęciach Nr 1 do 10.
Dnia 4.04.2019 rozpoczęliśmy prace związane z rozkręcaniem mechanizmu. 8.04.2019 został zdjęty ze ściany szkoły cyferblat (zdjęcie Nr 10), który po wykonaniu piaskowania w firmie ROLAK został przekazany do wykonania nowej płyty z drzwiczkami w firmie STALEX. Odbiór cyferblatu nastąpił 29.04.2019, który tego dnia został przekazany  firmie ROLAK do pomalowania. Od dnia 10.04.2019 do dnia 6.05.2019 spotykaliśmy  się dziesięciokrotnie. W tym czasie oprócz rozkręcania części mechanizmu, były czyszczone mechanicznie i chemicznie, malowane i poddane konserwacji. Na zdjęciu Nr 11 przedstawiono przyrząd wykonany przez p. Ryszarda Barszcza do  regulacji wychwytu. Dnia 28.04.2019 odebrałem wierzchnią część cyferblatu – cyfry rzymskie  od  p. Grzegorza Kujawskiego który zlecił jego wykonanie w firmie METALTECH w Mirosławcu. Dzięki koledze Grzegorzowi  zostały naprawione dwa koła zębate, które były uszkodzone przed ich demontażem. Wstępne składanie mechanizmu rozpoczęto 13.05.2019. 27.05.2019 został ustawiony wychwyt zegara - mechanizm zegara zaczął „tykać”. Na zdjęciach Nr 20 do 25 przedstawiamy mechanizm zmontowany .17.06.2019 odbyliśmy delegację do Chodzieży gdzie w Szkole Podstawowej nr 1 znajduje się działający zegar. Wyjazd był na tyle owocny że wiemy jakie działania powinniśmy podjąć na przyszłość do uruchomienia naszego zegara. Do dnia 17.06.2019 spotykaliśmy się 19 razy i przepracowaliśmy łącznie 121 godzin. Nie liczymy czasu spędzonego przez nas przy komputerze wykonując rysunki brakujących części.  Przed nami jeszcze wiele wspólnie spędzonego czasu do uruchomienia zegara na szkole. Obecnie mamy czas urlopowy, dlatego i my dajemy sobie trochę czasu na odpoczynek. O naszych postępach w pracach zmierzających do uruchomienia zegara będę Państwa informować raz w miesiącu.

Minął miesiąc wrzesień, zatem przekazuję następne informacje związane z uruchomieniem zegara na Szkole Podstawowej przy ulicy Słonecznej. Przy zegarze spotkaliśmy się siedem razy i przepracowaliśmy łącznie 32 godziny. W tym czasie wykonaliśmy renowację stołu do którego przykręciliśmy mechanizm zegarowy. Zagadką dla nas było znalezienie miejsca w którym był mocowany stojak zegara. Po długich poszukiwaniach  udało nam się je zlokalizować.  Wykonane uchwyty do mocowania linek które będą napędzać część chodu  i bicia zostały umocowane na belkach stropowych dachu. Do wykonania odważnika (34 kg ) napędu chodu  użyłem ciężarków  wyważania kół samochodowych od firmy IMEX – p. Ireneusz  Minkiewicz. Wykonałem rysunki na brakujące części które są w trakcie realizacji , a finansowane przez RIMASTER sp. z o.o. . Części związane z napędem (linki, bloczki, szekle, ściągacze), są zamówione i będą finansowane przez Urząd Miasta w ramach funduszu Samorządu Mieszkańców nr 1.  Przez p. Jerzego Gabrysia zostały wykonane  dwa przeguby Cardana do przekazania napędu od cyferblatu do mechanizmu zegara. Otrzymaliśmy też brakujący pręt łączący napęd od firmy STALEX. Wszystkie części dorabiane są malowane na kolor czerwony. Dołączamy kolejne cztery zdjęcia.

Minął miesiąc październik. Zgodnie z obietnicą przekazuję kolejne informacje. W miesiącu tym przepracowaliśmy łącznie tylko 16 godzin. Przy zegarze od początku wg mojego zestawienia przepracowaliśmy  173,5 h. Tak mała ilość godzin wynikała z oczekiwaniem na zamówione wcześniej części które były wykonywane w firmie GROMECH w Szczecinku, a sponsorowane przez RIMASTER Sp. z o.o., oraz linki i części związane z napędem chodu i bicia. Dzięki pomocy p. Sławomira Trojniaka  który zakuł nam kausze na stalowych  linkach zamocowaliśmy linkę do chodu zegara i linkę od bicia od mechanizmu do dżwigni bicia.  Podciągi do prętów  łączących mechanizm zegara z cyferblatem zostały umocowane na odpowiednich miejscach. Zamocowaliśmy   przegub Ćardana  od strony mechanizmu zegara. W załączeniu kolejne sześć zdjęć.

Minął miesiąc listopad. Zgodnie z obietnicą przekazuję kolejne informacje. Zakres wykonanych prac: odcięto ukręconą oś napędu dzwonienia, gdzie następnie zostało wykonane wiercenie przy pomocy tulei która pełniła rolę wiertnika, gwintowanie, a następnie wkręcenie końcówki napędu. Teraz będzie możliwe nawijanie linki na bęben dzwonienia. Wszystkie części które były dorabiane pomalowaliśmy na kolor czerwony. Mechanizm zegara uzupełniliśmy w hamulce wiatrowe. Ustawiliśmy linki do napędu chodu, oraz zamocowaliśmy wspornik do uruchomienia wahadła. Wykonaliśmy dwa brakujące koła przekazujące napęd na wskazówki zegara, które po dodatkowym zabezpieczeniu trzpieni w firmie STALEX zostały umocowane na wsporniku przy cyferblacie. Odebrałem od p. Grzegorza Kujawskiego wycięte  i osadzone tuleje, które muszą być dopasowane do osi napędu przy cyferblacie. Przekazane do malowania wskazówki dn. 25.11. do firmy ROLAK , odebrałem dnia 27.11.. Wykonaliśmy kolejną próbę pracy wahadła. W załączeniu kolejne zdjęcia które były wykonane 2.12.2019. Widoczne  są  już osadzone w tym dniu wskazówki na cyferblacie.

Z poważaniem          
Bernard Bieniecki       

Wykaz firm i osób fizycznych  którzy przyczyniają się do uruchomienia zegara w porządku od podjęcia decyzji o renowacji :
ROLAK – p. Robert Pietrzak
STALEX -  p. Radosław Dawidowicz
p. Grzegorz Kujawski
p. Maciej Szkudziński – Koszalin
p. Jerzy Gabryś
IMEX – p. Ireneusz Minkiewicz
RIMASTER Sp. z o.o.
Urząd Miasta Czaplinek
p. Sławomir Trojniak