55. Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

55. Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie

21 stycznia 2023 r. w salach siemczyńskiego zespołu pałacowo-folwarcznego odbyły się kolejne - 55.  Henrykowskie Spotkania Kulturalne organizowane od 2015 roku przez Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie.  To cykliczne wydarzenie kulturalne zbiegło się tym razem z obchodami X-lecia „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”. Przed rozpoczęciem realizowania programu Spotkań Kulturalnych odbyło się uroczyste posiedzenie zespołu redakcyjnego „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”. Podsumowano dotychczasową działalność wydawniczą i przedyskutowano plany na przyszłość. W tym miejscu warto podkreślić, że w dziesięcioletnim okresie istnienia „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich” ukazało się 16 tomów „standardowych” tego popularno-naukowego periodyku (w tym 1 tom w formie przewodnika) oraz 2 wydania specjalne. Łączna objętość wydanych dotąd „Zeszytów” wynosi 3556 stron. Jest to największe przedsięwzięcie w zakresie wydawnictw książkowych w powojennej historii ziemi czaplineckiej. Wydawnictwo to jest dostępne m.in. w Gminnej Bibliotece w Czaplinku a w wersji elektronicznej na stronie internetowej Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie ( https://hss. siemczyno.pl ).

Jubileusz X-lecia „Zeszytów” znalazł swoje odzwierciedlenie w programie wieczoru. Gościom licznie zebranym w Sali Kamiennej zaprezentowane zostały powojenne dzieje wydawnictw  poświęconych Czaplinkowi i okolicom. Prelekcję na ten temat wygłosił Zbigniew Januszaniec.  Swoje wystąpienie połączył on z przekazaniem Henrykowskiemu Stowarzyszeniu w Siemczynie bogatego zbioru czaplineckich czasopism z lat 1990 – 2022 („Grajdoł”, „Biuletyn Informacyjny”, „AVE”,„Gazeta Sołecka”, „Kurier Czaplinecki”). Następnie prezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie Zdzisław Andziak wraz z wiceprezesem Bogdanem Andziakiem wręczyli wielu osobom okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami za współpracę. Dyplomem takim wyróżnieni zostali m.in. członkowie zespołu redakcyjnego „Zeszytów” oraz burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz. W tym miejscu należy dodać, że wydawanie „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich” jest współfinansowane ze środków Gminy Czaplinek.

Po zakończeniu miłej akcji wręczania dyplomów Longina Malinowski - prezes Stowarzyszenia „Stacja Kultura” z Bornego Sulinowa - zaprosiła wszystkich zebranych do Sali Ceglanej na wernisaż wystawy „Światło i mrok”. Tu można było podziwiać ceramikę Agnieszki Chmury-Wieczorek, obrazy Aurelii Tymińskiej oraz niezwykłe tkaniny z wielobarwnymi kompozycjami wykonanymi techniką batik, których autorką jest  Agnieszka Cecylia Kazała.

Ostatnim punktem programu był ciekawy występ szczecińskiego Kwartetu Wokalnego „Sweet Four” kultywującego tradycje śpiewacze okresu międzywojennego. Zespół wielokrotnie nagradzany był przez słuchaczy gromkimi brawami.

Kolejny raz potwierdziła się opinia o nieprzeciętnej atrakcyjności Henrykowskich Spotkań Kulturalnych, które znowu zgromadziły bardzo wielu miłośników kultury przybyłych do Siemczyna z różnych miejscowości.

Zbigniew Januszaniec