„Zoriuszka” łemkowska | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

„Zoriuszka” łemkowska

Duet „Zoriuszka” kolejny rok swojej działalności niezmordowanie wypełnia artystycznymi działaniami.

Lato 2021 upłynęło w znacznym stopniu na realizacji projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2021”. Tym razem czaplinecki duet, zajmujący się śpiewem tradycyjnym, postanowił przeprowadzić cykl działań mających na celu popularyzację pieśni łemkowskich. Wokalistki Alina Karolewicz i Magdalena Urlich zaprosiły do współpracy instrumentalistów ze znanego Zespołu Muzyki Dawnej „Huskarl” z Gniezna. Po kilku spotkaniach, na których obie grupy pracowały nad repertuarem, przyszedł czas na publiczne prezentacje.

3 lipca 2021 r. zostały przeprowadzone w Czaplinku otwarte warsztaty łemkowskiego muzykowania, a dzień później koncert połączony z pokazem powarsztatowym. Wypełniona po brzegi sala Czaplineckiego Ośrodka Kultury była świadkiem wielu wzruszeń, radości i zamyśleń kilku pokoleń mieszkańców naszego miasteczka i licznych przyjezdnych gości. Należy wspomnieć, iż wśród wykonywanych utworów sporą część stanowiły pieśni zachowane przez mieszkańców naszej wsi Rzepowo, którzy nagrali je w trakcie projektów realizowanych w 2008 r.

15 lipca Duet „Zoriuszka” przeprowadził w Nowym Drawsku kolejne warsztaty łemkowskie. Tym razem wśród zainteresowanych nimi turystów znaleźli się m.in. członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. 24 lipca „Zoriuszka” z dużym powodzeniem prezentowała projektowy repertuar na scenie 31. Watry Łemkowskiej w Ługach k. Dobiegniewa, a 31 lipca na międzynarodowych spotkaniach artystów w Łubowie. 

30 lipca odbył się bardzo ważny dla Duetu „Zoriuszka” i Zespołu „Huskarl” koncert, gdyż miał on miejsce w Centrum Kultury w Białym Borze – mateczniku kultury ukraińskiej i łemkowskiej na Pomorzu Zachodnim. Pełne pasji wykonania czaplinecko-gnieźnieńskich artystów zostały przez tamtejszą publiczność odebrane wręcz entuzjastycznie. Z taką samą reakcją miłośników tego rodzaju muzyki spotkał się podsumowujący projekt koncert w Wałczu 13 sierpnia. Nagranie z koncertu, opatrzone fotografiami czaplineckiej artystki pani Alicji Nowickiej jest dostępne na kanale YouTube Czaplinek Przystań na dłużej.

https://www.youtube.com/watch?v=ecQ-EpT2coo

Oba zespoły, już z innym, także wspólnie opracowanym repertuarem , zaprezentowały się ponownie w Czaplinku 14 sierpnia w czasie III Pikniku Średniowiecznego oraz, tym razem już oddzielnie, 11 września w ramach Dni Księcia Bolesława Pobożnego w Kaliszu. „Zoriuszka” zaś 28 sierpnia uświetniała archaicznym śpiewem wernisaż wystawy fotografii artystycznej Maksymiliana Ławrynowicza zatytułowanej „Biesy polskie” w Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju. 

Jeden z obserwujących  kaliski koncert rekonstruktorów – Skryba Tomasz z Koźmina - napisał:

„ Zoriuszka to mgła wspomnień po świecie, który zniknął. Dźwięki, które mają duszę, przenoszą w miejsca i czas, których nie możemy pamiętać, ale za którymi tęsknimy. Ratują duszę w świecie pełnym zagubienia.”

Czaplineckie wokalistki oczywiście nie poprzestaną na bogatym w wydarzenia lecie 2021. Wkrótce ich kolejne koncerty. A kolejna płyta?
W przyszłym roku…

Projekt „Łemkowskie muzykowanie na Ziemiach Odzyskanych” realizowała Lokalna Organizacja Turystyczna Czaplinek w ramach dofinansowania z programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”.

Alina Karolewicz

 

Zdjęcia: Alicja Nowicka „Koloredo”

Zdjęcia z koncertu w Wałeckim Centrum Kultury: Ijósmyndari Ys