23.02.2021

Światowy Dzień Kota

Karma zebrana przez Przedszkole

„Koty. Blisko człowieka, a przecież
jakże często ich los łzy wyciska.
Dobrze chociaż, że są na tym świecie
Wysłanniczki świętego Franciszka…”

(T. Klimek)

Światowy Dzień Kota – święto obchodzone corocznie 17 lutego we Włoszech i Polsce, mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

 Z okazji Światowego Dnia Kota 17 lutego 2021 r. sześciolatki z Przedszkola Publicznego w Czaplinku wzięły udział w zbiórce karmy dla kotów „wolno żyjących”, bytujących w pobliżu domu starszej schorowanej Pani Zofii w Szeligowie.

Pani Zofia jest osobą wiekową, blisko dziewięćdziesięcioletnią. Mieszka w domu wśród łąk i pól, gdzie dom od domu dzieli kilkaset metrów.

Choć sama ma niewiele, dokarmia kilkanaście kocich istnień. Koty na co dzień jedzą to na co stać opiekunkę  - suchy chleb namoczony w mleku. Czasem „okraszony” psią karmą. Kotki są mizerne. Pomieszkują w stodole, w której hula wiatr i różnych innych zakamarkach. Szczególnie zimą potrzebują pełnowartościowej karmy. 

To co zebraliśmy pozwoli przynajmniej na pewien czas zaspokoić kocie potrzeby.

Dzieciom i ich Rodzicom składamy ogromne dzięki za zaangażowanie i okazane kotom serce!

Koty są często podrzucane starszym ludziom, którzy mieszkają z dala od wsi. Oni z dobroci serca opiekują się „podrzutkami” najlepiej jak potrafią. Nawet, gdy im samym brakuje na chleb. Nikt im nie pomaga, nikt nie wspiera finansowo. Tym bardziej cenna jest powyższa inicjatywa, bo ratuje wiele kocich żyć i wspomaga ich opiekunów.

Iwona Mierzejewska, nauczycielka Przedszkola Publicznego w Czaplinku