15.02.2018

I już po „Eko-Walentynkach” !

stoisko walentynkowe

W dniu wczorajszym na czaplineckim rynku odbyła się akcja pod hasłem „Eko Walentynki”, czyli kochamy recykling. Mieszkańcy gminy pokazali, że los naszej Ziemi nie jest im obojętny, o czym mówi ilość zebranych  baterii. Udało się zebrać aż 147,30 kg zużytych baterii i drobnych elektroodpadów, gdzie w poprzednim roku akcję zakończyliśmy z 48 kg powyższych odpadów. W zamian za przyniesione baterie rozdawane były lizaki w kształcie serca – jako symbol miłości do przyrody.
Akcja, którą zorganizowaliśmy była podyktowana troską o otaczającą nas ziemię, o którą tak naprawdę powinniśmy dbać każdego dnia m.in. poprzez selektywną zbiórkę zużytych baterii i elektroodpadów. Pamiętajmy, że zużyte baterie oraz elektroodpady z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, rtęć, kadm mogą być odpadami niebezpiecznymi. Baterie oraz elektroodpady są też źródłem bardzo wartościowych surowców (cenne metale oraz tworzywa sztuczne), które powinny być w pełni odzyskiwane i wykorzystywane w recyklingu. Każda zużyta bateria powinna trafić do specjalnego pojemnika na baterie, a nie do zwykłego kosza.
Jednocześnie informujemy, że jeżeli ktoś nie zdążył wczoraj oddać swoich baterii to zbiórkę prowadzimy do Święta Ziemi, czyli do 22 kwietnia 2018 r. Zużyte baterie i elektroodpady można zostawić w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czaplinku, ul. Rynek 6.
Patronami akcji „Eko-Walentynki” były firmy: Remondis Electrorecycling, Electro-System,
Europejska Platforma Recyklingu oraz gmina Czaplinek.
Jej pomysłodawcą i koordynatorem w Polsce jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski.
Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowania za udział i zaangażowanie, a Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku za udostępnienie podnośnika.

Relacja z wydarzenia:

https://www.gawex.pl/wiadomosci/echa_dnia/2007

Autor: 
Katarzyna Trzcińska