Atrakcje turystyczne

Kamienna droga w Pławnie
Kamienna droga w Pławnie

     Okolice Czaplinka obfitują w głazy narzutowe pochodzenia polodowcowego. Głazy te spełniły w dziejach naszego regionu rolę wyjątkową. Były utrapieniem rolników wyorujących co roku kamienie ze swoich pól, ale były także znakomitym, bo niezwykle trwałym materiałem budowlanym, które wykorzystywano do różnych celów.

Kościół pw. Świętej Trójcy z zewnątrz
Kościół pw. Świętej Trójcy

Jest to najstarsza murowana budowla Czaplinka wzniesiona prawdopodobnie w końcu XIV lub na początku XV wieku w miejscu, gdzie - jak twierdzi większość badaczy - stał wcześniej zamek templariuszy.

Drewniana dzwonnica
Drewniana dzwonnica kozłowa

Podczas odbudowy kościoła Św. Trójcy po pożarze w 1725 r., zrezygnowano z odbudowy zniszczonej wieży. Dzwony zamówione w roku 1730 u ludwisarzy kołobrzeskich zawieszone zostały na wzniesionej obok kościoła dzwonnicy.

Kościół pw. Świętej Trójcy z zewnątrz. Na pierwszym planie wielki rower stojący na rynku.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Jest to najokazalsza budowla sakralna Czaplinka. Zajmuje całą wschodnią pierzeję rynku. Wybudowany został w latach 1829-1830 na planie krzyża greckiego, w stylu neoromańskim.

Widok na starówkę z lotu ptaka
Starówka

W Czaplinku, jako w jednym z nielicznych miast, zachował się, nadal czytelny i łatwo widoczny, średniowieczny układ miejski.

Strony