Informacje SM

-

        Dzisiaj (19 lutego 2021 r.) Mateusz odebrał wylicytowany przez swoich rodziców z okazji 29 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy " Dzień w Straży Miejskiej w Czaplinku". Jak powiedział Mateusz : Było super!

        Nasz gość poznał pracowników ze wszystkich referatów Urzędu Miejskiego, funkcjonariuszy służb z którymi SM Czaplinek współpracuje czyli Policję i OSP Czaplinek oraz odwiedziliśmy "Przytulisko" pani Ani w Planie. Jak każdego młodego chłopca bardzo interesowały wszystkie służbowe pojazdy. Mateuszowi udało się poznać Komendanta Komisariatu Policji w Czaplinku, policjantów z Komisariatu jak i policjantów i ich samochód z policyjnej "grupy speed". Chłopiec przyjął zgłoszenie kierowane do Straży Miejskiej i uczestniczył w tej interwencji .
       Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do urozmaicenia tego dnia i "nie zamknęli przed nami drzwi". Mam nadzieję, że ten dzień zapadnie na zawsze w pamięci naszego młodego przyjaciela.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji która znajduje sie poniżej.
 Zapraszam do obejżenia filmiku z tego dnia znajdującego sie na  FB w linku :
 
w

 W dniu 08. i 10. lutego 2021r. połączyliśmy siły i przeprowadziliśmy  wspólny patrol ze Strażą Leśną z Nadleśnictwa Czaplinek i Strażą Miejską z Czaplinka i Spoleczna Strażą Rybacką Powiatu Drawsiego. Bardzo serdeczne podziękowania dla Komendantów ww., Jednostek.

To nie koniec naszych wspólnych działań, będzie ich dużo, dużo więcej.

STOP KŁUSOWNICTWU NA POJEZIERZU DRAWSKIM!!!

             W tym roku Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku postanowił wesprzeć 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiając na aukcje WOŚP " JEDEN DZIEŃ BYCIA STRAŻNIKIEM MIEJSKIM".

           Wylicytowana nagroda jest dedykowana dla dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. 29

     W programie miedzy innymi zaplanowano patrol i kontrolę miejsc ważnych dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, odwiedzenie podmiotów współpracujących z SM oraz kilka innych atrakcji, a na koniec......... niespodzianka .
Zapraszam rodziców i opiekunów do licytacji.
        Komendant SM w Czaplinku.
Link do aukcji:

 Współpraca SM z Policją. Tym razem kierowanie ruchem (wypadek) na ul. Wałeckiej.

 Uwaga fałszywe wiadomości tzw. Fake news!

Ktoś na terenie Czaplinka rozwiesza fałszywe informacje na temat zniesienia obostrzeń.
Fałszywe ogłoszenia
Warto upowszechnić wiedzę na temat wilków.
W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców związanymi z pojawianiem się wilków na terenie powiatu drawskiego przekazuję mieszkańcom informacje w sprawie zasad postępowania w przypadku spotkania z wilkami oraz działań, których należy unikać, aby ograniczyć zagrożenia ze strony tych zwierząt.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo
• Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
• Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
• Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
• Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
• Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji mBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
• Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
• Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
• Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
• Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
• Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
• Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ w Szczecinie.
Proszę również mieszkańców o przekazywanie do Starostwa dokumentacji w postaci zdjęć lub nagrań, oraz informowanie o każdym zdarzeniu z udziałem wilka. Informacje te będą bardzo istotne w celu określenia skali zaistniałego problemu oraz podjęcia odpowiednich działań.
Tekst z komentarza p. Zbigniewa Dudora,
Zdjęcia: internet.

 Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku przesyłają funkcjonariusze i pracownicy Straży Miejskiej w Czaplinku.

Życzy Komendant Straży Miejskiej.

 Pierwsze zajęcia profilaktyczne online z Komendantem SM za nami .

Dzisiaj w Szkole Podstawowej w Czaplinku z kalsą III b. omawiane były tematy związane z bezpiecznymi feriami i przerwą świąteczną oraz numerem alarmowym 112.

Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych, rodzinnych i zdrowych świąt!
Do zobaczenia już za niedługo!!!

 Polecam kożystanie z aplikacji mObywatel.

apl

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji:
- bezpiecznie pobierasz i okazujesz swoje dane,
- realizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- potwierdzasz uprawnienia kierowcy,
-sprawdzasz punkty karne,
- okazujesz i sprawdzasz dane swojego samochodu,
- korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Poniżej linlk do strony:

https://www.gov.pl/web/mobywatel

W piątek (04.12.2020 r.) Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku wraz z p. Małgorzatą pomagała w przekazaniu paczek podopiecznym MGOPS w Czaplinku.
Lubimy współpracować ;)

                Od piątku 30 października br. do poniedziałku 2 listopada br., w Czaplinku na ulicy Wiejska przy parkingu cmentarza w celu poprawy bezpieczeństwa oraz płynności ruchu na skrzyżowaniu ulic Szczecinecka i Wiejska zostanie wprowadzona "Czasowa zmiana organizacji ruchu". Kierowco o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowania się do poleceń osób kierujących ruchem oraz do znaków. Jednoczeście proszę o rozłożenie w czasie wizyt na cmentarzu oraz stosowadnia dystansanu społecznego oraz urzywania maseczek lub zaslon nosa i ust.

Komendant Straży Miejskiej.
Czasowa zmiana organizacji ruchu ul. Wiejska
cmentarz
Szanowni Państwo!
Z uwagi na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii oraz w trosce o bezpieczeństwo petentów i pracowników, Straż Miejska informuje, że od czwartku 22 października br. zmianie ulegają godziny obsługi interesantów.
Prosimy o telefoniczne umawianie się na wezwanie lub w celu złożenia wyjaśnień pod nr telefonu : 94 372 62 13 od poniedziałku do piątku w godz. 7:15 - 12:45 oraz 14:15 – 17:45.
 
Petenci przyjmowani będą w godzinach:
od 8.00 – 12.00 oraz 14.00 - 17.00.
 
W godzinach od 12.00 – 14.00 odbywać się będzie przerwa związana z dezynfekcją pomieszczeń.
 
Informujemy także, że istnieje możliwość nadesłania wyjaśnień ze wskazaniem numeru sprawy lub nr rej. pojazdu poprzez:
 
• mail: strazmiejskaatczaplinek [dot] pl
• listownie na adres: Straż Miejska, ul. Rynek 6, 78 - 550 Czaplinek.

       W związku z organizowanym w dniu 26 września 2020 r. (sobota) III Biegiem Rybaka na terenie Czaplinka  w godz. od ok. 9.30 do ok. 14.30 występować będą utrudnienia w ruchu drogowym oraz czasowe zamkniecie ulic.

map

          W czwartek 17 września 2020 r., policjanci z Komisariatu Policji w Czaplinku oraz Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku, na terenie Szkoły Podstawowej przeprowadzali szkolenie na tematy bezpieczeństwa dla uczniów pierwszych klas. Omawiane były zasady korzystania z numeru alarmowego 112. Odbyły się zajęcia praktyczne pn.: "Jak przechodzimy przez przejścia dla pieszych". Policjanci zaprezentowali także samochód służbowy oraz wyposażenie, które używają na co dzień. Prezentowany był również dron (UAV) Staży Miejskiej.

W swoim imieniu chciałem podziękować za współpracę miedzy służbami.

Komendant SM.

 UWAGA!

W tym tygodniu wchodzi w życie nowa UCHWAŁA NR XXII/190/20 RADY MIEJSKIEJ W CZAPLINKU z dnia 2 lipca 2020 r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Czaplinek.
Warto zapoznać się z nowymi aktami prawa lokalnego.

ciu

Piknik z okazji Dnia Straży Miejskiej "Razem Bezpieczniej" odbył się pod znakiem służb mundurowych.

         Swoje stoiska promocyjne i pojazdy wystawili żołnierze z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, V Patrol Saperski z 2 BZ ze Złocieńca, WKU Szczecinek, OSP Czaplinek, Żandarmeria Wojskowa z Oleszna, Nadleśnictwo Czaplinek, Rescue ZDR Czaplinek, Czaplinecki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski z Czaplinka, Straż Miejska z Czaplinka oraz stoisko na którym prowadzona była aukcja wspierająca  Nele.

         Niestety zabrakło kilku służb w tej najważniejszej z którą współpracujemy na co dzień.

Dziękuję wszystkim wspomagającym i uczestniczącym  w "Pikniku" Jesteście wielcy!!.

       Zapraszam do obejrzenia galerii!

Komendant SM Czaplinek Krzysztof Leśniowski

Uwaga! Uwaga!
W związku z organizowanym Piknikiem "Razem Bezpieczniej" zostanie czasowo zamknięta ul. Rynek od nr 1 do nr 5 (po stronie Urzędu Pocztowego). Za utrudnienia przepraszamy a jednocześnie zapraszamy do uczestnictwa w "Pikniku".
zamk
No to piknikujemy!!!
Zapraszam wszystkich mieszkańców (i nie tylko) a zwłaszcza dzieci na wspólne świętowanie Dnia Straży Miejskiej które odbędzie się w Czaplinku na Rynku Miejskim 28.08. (piątek) w godz. od 10.00 - 14.00.
       Nie zapomnijcie przynieść ze sobą i nosić na terenie Pikniku zasłon nosa i ust czy maseczek. Odkażamy dłonie. Uszanujmy to, że jesteśmy tu dla Was i nie chcemy niepotrzebnie narażać Was i siebie na potencjalne niebezpieczeństwo zarażenia.
 
O godz. 12.00 - uczcimy sygnałami i światłami wszystkich którzy zginęli na służbie dla Niepodległej.
O godz. 13.00 - zapraszamy wszystkich chętnych do zatańczenia Macareny dla malej Neli (może nakręcimy fajny clip??).
 
           Na pikniku będzie można zajrzeć do samochodów zaproszonych służb, zrobić sobie zdjęcie w pojeździe, porozmawiać z żołnierzami ( będzie Patrol Saperski) i innymi funkcjonariuszami.
Pod fachowym okiem ratowników ćwiczymy resuscytację. Szkolenia nigdy za dużo!!
          Na stoisku CzOk wystawiony będzie dmuchany zamek do bezpiecznego skakania.
          Zbieramy także pieniążki dla Neli. Licytujemy dla Niej ciasta, wyroby rękodzielnicze. Jedną z "atrakcji" będzie możliwość sfotografowania się z Komendantem za przysłowiową złotówkę oczywiście na rzecz Neli :) .
 Kim jest Nela? Nela ma wrodzony przerost nadnerczy z utratą soli miała guza na jajniku i operacje w 5 dobie życia jest lekooporna na Polskie leki i po wielu próbach w szpitalu udało się dopasować lek z Niemiec Alkindi który nie jest refundowany Nela w razie infekcji gorączki ząbkowania czy kataru musi przyjmować 2,3 krotna dawkę leku co wiąże się z większymi kosztami. Miesięczny koszt wynosi od 4.5 do 6 tys zł.
 
 
Dziękuję za przyjecie zaproszenia w uświęcenia Pikniku wszystkim wystawiającym się służbom, pracownikom Urzędu Miejskiego w Czaplinku i Czapkineckiego Ośrodka Kultury.
ZAPRASZAM!!!!!!!
Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku.

piknikneli

 W dniu dzisiejszym (07.08.2020 r. ) odbyło się kurtuazyjne spotkanie Burmistrza Czaplinka Marcina Naruszewicza z gen. bryg. Arkadiuszem Szkutnikiem w którym uczestniczył Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Leśniowski. Pan Generał opuszcza nasz piękny region przejmując stanowisko szefa Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. Burmistrz wraz z Komendantem SM, podziękowali za dotychczasową bardzo owocną współpracę.

          W związku z objęciem nowego stanowiska  składamy na  Pana ręce życzenia dużo sukcesów w życiu zawodowym jak i prywatnym.  

Tak trzymać Panie Generale!!!

gen.

 

TRANSPORT MIESZKAŃCÓW NA WYBORY PREZYDENTA RP – II TURA

12 LIPCA 2020 r.

 

Szanowni Państwo, w celu umożliwienia wszystkim mieszkańcom naszej Gminy udziału w II turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 12 lipca 2020 r., zorganizowano transport osób. wg harmonogramu znajdującego się w artykule w linku poniżej:

http://www.czaplinek.pl/content/transport-mieszka%C5%84c%C3%B3w-na-wybory-prezydenta-rp-%E2%80%93-ii-tura-12-lipca-2020-r

wybo

            Przypominamy, że wieszanie banerów oraz plakatów wyborczych na terenie gminy Czaplinek jest dozwolone wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Miejsca te są wskazane w ZARZĄDZENIU nr 60/2020 Burmistrza Czaplinka z dnia 15 czerwca 2020 r.

Wieszanie plakatów i banerów w innych miejscach niż wyznaczone wymaga zgody właściciela.
Tym samym przypominamy o nakazie usunięcia tychże plakatów w przeciągu 30 dni od daty zakończenia wyborów.
za5
za6

uu

UWAGA !!!

     W związku z procesją Bożego Ciała w dniu 11.06.2020 r. (czwartek ) w godz. od ok. 11.15 do ok. 13.00 czasowo zamknięte będą ulice:
Moniuszki, Leśników, Słoneczna, Drahimska, Długa, Górna.
Na ww. ulicach we wskazanych godzinach prosimy nie parkować samochodów.
 

    Konkurs " JESTEM BEZPIECZNY " zakończony. Nagrody wręczone. Dzieci uśmiechnięte. Jeszcze raz gratuluję uczestnikom. Każdy z Was jest zwycięzcą.

Modyfikując myśl klasyka fajny konkurs i bomba, kto nie uczestniczył ten...
Pozdrawiam Komendant SM w Czaplinku.

           Z okazji Dnia Dziecka wszystkim Dzieciom duuużżżooooo słodkości, bezpiecznych i beztroskich dni życzy Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku wraz z funkcjonariuszami.

Zachęcamy Was do odwiedzenia strony https://www.gov.pl/web/edziendziecka
dz

 

UWAGA KONKURS!!
Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku ufundował nagrody w konkursie plastycznym (technika dowolna) dla naszych milusińskich pod tytułem " JESTEM BEZPIECZNY".
Konkurs dedykowany jest dla dzieci powyżej 4 roku życia.
Zdjęcia prac proszę publikować pod tym postem na fanpage InfoMundurowyZdr.
Wygrywają trzy prace które uzyskają najwięcej "lajków".
Prace oceniają internauci "lajkując" wybrane zdjęcie.
Prace które uzyskały tę samą liczbę głosów po nadaniu nr. podlegają losowaniu przez pracownika urzędu .
Prace po opublikowaniu proszę o dostarczyć do Komendanta SM w Urzędzie Miejskim ul. Rynek 6. 01.06.2020 r. do godz 14.00.
Konkurs trwa od dzisiaj do 01.06.2020 r. do godz. 13.30.
Na podstawie z art. 6 ust. 1 lit a. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu tych danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie: imię i nazwiska lub nick(a), adresu e-mail w celu udziału udziału w konkursie. "JESTEM BEZPIECZNY"
ZAPRASZAMY DO ZABAWY!!!!
nag

    W dniach 18 i 19 maja teren Gminy Czaplinek był oczyszczany przez Patrol saperski z 2 BZ im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, z pozostałości niewybuchów z czasu minionej wojny. Łącznie zabrano do neutralizacji ok. 130 pocisków artyleryjskich. Wielkie podziękowania dla żołnierzy z Patrolu saperskiego za profesjonalne działanie jak i druhom z OSP w Czaplinku i Funkcjonariuszom Straży Miejskiej w Czaplinku za zabezpieczenie miejsca. Fot. z ziemi i powietrza: Komendant SM w Czaplinku.

1

2

3

4

 

 STRAŻ MIEJSKA W CZAPLINKU INFORMUJE !!! – OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH !

Obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, wprowadza m.in. obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

 • Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.
 • Na czym polega? Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy ( z wyjątkami ).
 • Obowiązuje od: czwartku 16 kwietnia 2020 r.
 • Obowiązuje do: odwołania.

mas

 

      W związku z poleceniem Wojewody Zachodniopomorskiego Tomasza Hinca o skierowaniu sił i środków Straży Miejskiej w Czaplinku do dyspozycji Policji, informujemy, że z dniem 2 kwietnia 2020 roku Straż Miejska w Czaplinku w pierwszej kolejności  przyjmuje i realizuje zgłoszenia związane z zapobieganiem rozpowszechniania się choroby zakaźnej COVID - 19, które dotyczą ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31.03.2020 r.

uwa

  Z dniem 1. 04. 2020 r. na terenie kraju wchodzą w życie nowe ograniczenia w związku z wystąpieniem stanu epidemi!!!!

Covi

 Uwaga!!!
ZARZĄDZENIE BURMISTRZA CZAPLINKA w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z placów zabaw, siłowni zewnętrznych, boisk sportowych oraz orlików znajdujących się na terenie Gminy Czaplinek.
Przypominamy, że nie stosowanie się do ww. zakazu zagrożone jest grzywną do 500 zł.
art. 54. k.w. "Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

zarz

 Uwaga Uwaga!!!!
W związku z nowymi wytycznymi odnośnie funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Czaplinku, osobisty kontakt z pracownikami urzędu oraz funkcjonariuszami Straży Miejskiej będzie możliwy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Straż Miejska w Czaplinku nr. tel. 94 372 62 13 lub e-mail strazmiejskaatczaplinek [dot] pl. Za utrudnienia przepraszamy!

 Dla wszystkich SOŁTYSÓW w Dniu Ich święta, wszystkiego co najlepsze !!!!

9

 Drodzy mieszkańcy Czaplinka oraz rodzicie dzieci uczęszczających do Przedszkola Sióstr Salezjanek, w związku z zakończonym remontem przedszkola został przywrócony zakaz ruchu od ul. Moniuszki.

8

 7

W dniu 3 marca 2020 r. odbyły się obchody 75. Rocznicy Powrotu Polskości na Pomorze. To jeden z najważniejszych dni w historii naszej małej ojczyzny. To dzień, w którym mieszkańcy mogą podziękować wszystkim bohaterom marcowych wydarzeń z 1945 roku za ich waleczność i hart ducha. To dzięki ich odwadze i poświęceniu możemy mieszkać teraz w wolnym Czaplinku. Obchody rozpoczęły się spotkaniem w Czaplineckim Ośrodku Kultury pod hasłem „Historyczne drogi 1945 – stacja Czaplinek”, którego organizatorem był Powiat Drawski, ZSP w Czaplinku oraz Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość rozpoczęła się projekcją filmu poświęconego sanitariuszce ,,Ince”. Następnie odbył się koncert Andrzeja Kołakowskiego. Część artystyczną uświetnił występ uczniów ZSP w Czaplinku. Można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Pana Marcina Krężla ,,Różne drogi do wolności” oraz wystawę IPN-u ,,Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Dodatkową atrakcją był pokaz broni Klubu Strzeleckiego LOK Kaliber 22. Dalsza część obchodów 75. Rocznicy Powrotu Polskości na Pomorze odbyła się na cmentarzu komunalnym. W tym podniosłym wydarzeniu udział wzięli:Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, Zastępca Burmistrza Małgorzata Fedorowiak – Nowacka, Sekretarz Gminy Jolanta Skonieczna, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Olejniczak, Sekretarz Powiatu Drawskiego Katarzyna Getka, Przedstawiciel Zarządu Powiatu Drawskiego Zbigniew Dudor, ks. proboszcz Jacek Brakowski, Radni Rady Miejskiej w Czaplinku, Radni Powiatu Drawskiego, OSP - Gminy Czaplinek, harcerze, szkoły, przedszkola, zakłady pracy, stowarzyszenia, mieszkańcy.
Uroczysty charakter rocznicy podkreśliła asysta Wojska Polskiego II Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu oraz warta pełniona przez ZHP. Wzruszającym momentem była niewątpliwie wypowiedź oraz modlitwa ks. proboszcza Jacka Brakowskiego oraz apel poległych przeprowadzony przez porucznika Mirosława Tyma, po których przedstawiciele władz, organizacji i grup społecznych złożyli pod Pomnikiem Żołnierza wieńce oraz znicze.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy włączyli się do udziału w uroczystościach.

 Życzymy bezpiecznych i udanych ferii. Straż Miejska w Czaplinku!

1,234

 Pracowity tydzień zwieńczony wizytą w MOW w Czaplinku.
Data: 07.02.2020 r.
Temat spotkania: "Bezpieczne ferie".
Podsumowanie: Jest potencjał! ;)
Udanych ferii i bezpiecznych powrotów do domu!!

3,

 W dniach 5 i 7 lutego w ZPET Bobrowo w filiach przy ul. Wałeckiej i Parkowej, Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku prowadził zajęcia z zasad bezpieczeństwa pod wspólnym szyldem "Ferie 2020".

1,

      Dzjsiaj w przedszkolu na ulicy Wałeckiej miały miejsce odwiedziny Strażnika Miejskiego. Głównym celem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych. Funkcjonariusz przestrzegał przed zagrożeniami jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Prosił o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywał uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzieci, które pozostają w domach zostały poinformowane o konieczności zamykania drzwi i zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Strażnik przypomniał również o bezpiecznym przechodzenie przez jezdnie oraz przypomniał numery alarmowe. Na koniec nasz gość życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii oraz wręczył wszystkim odblaskowego misia.

wałe

       W dniach 23 i 24 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej w Czaplinku i Broczynie, Komendant SM w Czaplinku uczestniczył w organizowanej przez KPP w Drawsku Pom. oraz KP w Czaplinku akcji informacyjnej pod tytułem " BEZPIECZNE FERIE 2020".
Tematem akcji było przypomnienie i omówienie zasad bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych, zasad poruszania się po drogach oraz zasad i procedur podczas użytkowania nr alarmowego.

Broczyno

 

 https://www.facebook.com/InfoMundurowyZdr.1/posts/178569376692400

 W dniu 27.12. 2019 r. Straż Miejska w Czaplinku nie pracuje.

 Uwaga!!! Uwaga!!!! Uwaga Czaplinek!!!
W dniu 21.12.2019 r. w godz. od ok. 11.30 do 18.30 z powodu Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez CZOK zamknięty* będzie Rynek Miejski.
*Wjazd będzie możliwy tylko dla osób uprawnionych.

kire

ryn

 1 listopad

ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU PRZY CMENTARZU.

 • Informujemy, że w dniu 1 listopada 2019 r. zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu w obrębie ul. Wiejskiej.  Na odcinku ul. Wiejskiej do skrzyżowania z ul.  Jarzębinową obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania i postoju.
 • Zmianie ulegnie również wjazd na teren miejsca postojowego od ul. Kasztanowej.
  Na to miejsce postojowe można będzie dojechać od skrzyżowania ulic Wiejskiej
  i Lipowej.

 Przypominamy, że zakaz zatrzymywania i postoju obowiązuje również na  ul. Szczecineckiej – „linia podwójna ciągła”.

 • W dniu 1 listopada parkować będzie można:
  • przy ul. 7-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty (obok ROD przy DK nr.20),
  • plac przy ul. Szczecineckiej / ul. Wiejskiej (obok nowej części cmentarza)’
  • ul. Leśników / ul. 7-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty.
 • Kierowcom przypominamy, że bezwzględnie  w pierwszej kolejności wykonujemy

polecenia osób kierujących ruchem, następnie stosujemy się do znaków drogowych.

Prosimy również o nieparkowanie na chodnikach.

Krzysztof Leśniowski

Komendant SM Czaplinek.

 

Informacja o zamknięciu ulic.

     W związku z organizowanym przez stowarzyszenie "RUNDORFINA" II Biegu Rybaka w dniu 28  września w godzinach od 8:30 do 13:30 zamknięte zostaną ulice według załączonej mapki, odcinki te będą zamykane w chwili przebiegu uczestników.

Prosimy o nie wyjeżdżanie w tym czasie z posesji. Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do uczestnictwa w  imprezie. Szczegóły imprezy mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej.

mapa

 

 

Przypominamy, że wieszanie banerów oraz  plakatów wyborczych na terenie gminy Czaplinek  jest dozwolone wyłącznie  w miejscach do tego przeznaczonych. Miejsca te są wskazane w  ZARZĄDZENIU nr 80/2019 Burmistrza Czaplinka z dnia 05 września 2019 r.

http://www.czaplinek.bip.net.pl/?a=8310

    Wieszanie plakatów i banerów w innych miejscach niż wyznaczone wymaga zgody właściciela.

              Tym samym przypominamy o nakazie usunięcia tychże plakatów  w przeciągu 30 dni od daty zakończenia wyborów.

wybory

 monit

Monitoring miejski

1. Straż Miejska w Czaplinku informuje, że w celu przeciwdziałania przypadkom naruszenia spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia oraz ochrony obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, prowadzi monitoring niektórych obszarów na terenie Czaplinka.

2. Obszary objęte monitoringiem to:

- ul. Sikorskiego wraz z ulicami Rynek,

- ul. Wałecka – obszar ronda,

- ul. Wałecka - obszar bloku nr 56,

- ul. Mickiewicza, 

- ul. Jeziorna – obszar placu zabaw,

3. Teren objęty monitoringiem jest oznakowany.

4. Administratorem danych jest Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku, ul. Rynek 6, 78-550 Czaplinek.

5. Rejestracji podlega obraz z kamer monitoringu bez rejestracji dźwięku.

6. Stanowisko do obserwacji, dostępu do zapisu z kamer monitoringu miejskiego i obsługi serwisowej znajduje się w budynku Komisariatu Policji w Czaplinku.

7. W zakresie zapewnienia ochrony przetwarzanych danych osobowych, w tym w szczególności za przeciwdziałanie dostępowi osób trzecich do systemu, w którym przetwarzane są dane osobowe oraz za podejmowanie odpowiednich działań  w przypadku wykrycia naruszeń w systemie ochrony danych osobowych, administrator wyznaczył inspektora ochrony danych.

8. Zarejestrowany obraz przechowuje się przez okres nie krótszy niż 20 dni od daty rejestracji i nie dłuższy niż 30 dni, a następnie podlega automatycznemu zniszczeniu.

 

Każdej osobie przysługuje prawo do informacji o objęciu jej monitoringiem wizyjnym w otwartej przestrzeni publicznej. W celu uzyskania dostępu do nagrania z monitoringu należy złożyć wniosek o udostępnienie zapisu ze stanowiska „Monitoringu Wizyjnego Gminy Czaplinek”.

 

Wniosek można złożyć:

- Urząd Miejski w Czaplinku, ul. Rynek 6,

- Komisariat Policji w Czaplinku, ul. Drahimska 79,  

Wniosek o udostępnienie zapisu monitoringu wizyjnego mozna pobrać ze strony:

http://www.czaplinek.pl/content/informacja-dotycz%C4%85ca-monitoringu-miejskiego-w-czaplinku

 

Uwaga utrudnienia w ruchu drogowym!!
W dniu 16.08.2018 r. w godz. 13.00 do 14.00 mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym z powodu przejazdu parady samochodów militarnych. Przejazd planowany jest ulicami: Wałecka, Dąbrowskiego, Moniuszki, Rynek, Jagiellońska, Długa, Drahimska, Polna, Szczecinecka, 7 Pułku Kołobrzeskiego, Dąbrowskiego i Wałecka.

 borne

          W dniu 10 - 11.08.2019 r. na jeziorze Byszkowo odbyły się nocne zawody wędkarskie o Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Czaplinku.

Gratulujemy zwycięzcom!!
pu
 
 

 

        Zarządzeniem z dnia 29 lipca  Burmistrz Czaplinka wprowadza się zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych...

zarz

Więcej informacji w linku:

http://www.czaplinek.bip.net.pl/?a=8261

            uwaga

            W związku z organizowanymi imprezami  z okazji   "DNI CZAPLINKA"   w dniach  19 - 21 lipca 2019 r.,Straż Miejska prosi kierowców o nieparkowanie w dniach od 18 lipca od godz. 15.00 do 20 lipca do godzin wieczornych pojazdów   na RYNKU MIEJSKIM w Czaplinku.

          Jednocześnie informujemy, że w dniu 20 lipca czasowo zamknięta będzie ulica Moniuszki.

          Urząd nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe podczas imprezy.

     Za utrudnienia przepraszamy.

 

 

                    W dniu 10.07.2019 r.  odbyła się uroczysta zbiórka policjantów garnizonu drawskiego w której uczestniczyli Zastępca Burmistrza Czaplinka Jarosław Tarnowski oraz Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Leśniowski. Funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stopnie policyjne i zostali wyróżnieni za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i zaangażowanie.

  policja

Więcej przeczytacie Państwo pod linkiem:

http://drawsko.policja.gov.pl/zdr/aktualnosci/aktualnosci/26747,Powiatowe-Swieto-Policji-w-Drawsku-Pomorskim.html

 ,,Bezpieczni w służbie i w pracy"  

                         Pod tym hasłem w dniu 05.07.2019 r.  w Zakładzie Karnym w Wierzchowie odbyła się  kolejna edycja kampanii społecznej Służby Więziennej ,, Bezpieczni w służbie i w pracy – czyli jak pracować z trudnym podopiecznym”.  Dziękujemy Dyrekcji ZK Wierzchowo i instruktorom za profesjonalnie przekazaną wiedzę.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod linkiem:

https://www.sw.gov.pl/aktualnosc/zaklad-karny-wierzchowo-bezpieczni-w-sluzbie-i-w-pracy

zk

 uwaga

UWAGA UTRUDNIENIA !!!!

W związku z procesją Bożego Ciała oraz przemarszem drużyn  Iras Cup w dniu 20.06.2019 r. (czwartek ) czasowo zamknięte będą  ulice:

-Procesja Bożego Ciała: czasowe zamknięcie ulic: Moniuszki, Leśników, Słoneczną, Drahimska, Długą, Górną w godz. ok 11.15 do 13.00.

- Iras Cup: czasowe zamknięcie ulic: Rynek, Sikorskiego, Jagiellońska, Długa, Drahimska w godz. ok  14.00 do 15.30.

 

       W związku z organizowanym, w dniu 16 czerwca 2019 r. (niedziela) przez Parafię Rzymskokatolicką pw. Świętej Trójcy, odpustem parafialnym przy kościele Trójcy Przenajświętszej oraz placu przy Oratorium  w godz. 15.00-18.00 zamknięty będzie fragment ulicy Moniuszki od skrzyżowania ul. Górnej z ul.  Moniuszki.

W imieniu organizatora przepraszamy za utrudnienia.kościól

 

 

Klauzula informacyjna

dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze  w związku z zapisami art. 22 Ustawy z dnia 14 grudnia 2018 r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku  z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości (Dz. U. z 2019 r. poz. 125).

 

Administrator danych osobowych

Administratorem Państwa danych osobowych jest Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku z siedzibą  w Czaplinku, ul. Rynek 6, pokój nr 3a. Z administratorem  można kontaktować się pisemnie  na adres         ul. Rynek 6, 78-550 Czaplinek.

 

Inspektor Ochrony Danych

W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych ustanowiono kontakt  z inspektorem ochrony danych (IOD) – Krzysztofem Czubakiem poprzez korespondencję przesłaną elektronicznie na adres e-mail: iodatczaplinek [dot] pl lub pisemnie na adres wskazany powyżej.

 

Cele przetwarzania i podstawa prawna

Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań ustawowych Straży Miejskiej na podstawie art. 10.1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 928 z późn. zm.). Straż Miejska zgodnie z art. 10a Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 928 z późn. zm.), w celu realizacji ustawowych zadań może przetwarzać dane osobowe, bez wiedzy i zgody osoby, której dane te dotyczą, uzyskane:

a. w wyniku wykonywania czynności podejmowanych w postępowaniu w sprawach o wykroczenia;

b. z rejestrów, ewidencji i zbiorów, do których straż posiada dostęp na podstawie odrębnych przepisów.

 

Prawa osób, których dane dotyczą

Zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem  izwalczaniem przestępczości przysługuje Państwu:

a. prawo do wniesienia do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych skargi w przypadku naruszenia praw osoby w wyniku przetwarzania danych osobowych, Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2,00-193 Warszawa.

b. prawo do żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, sprostowania lub usunięcia danych osobowych,  lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych.

          W dniu 22 maja 2019 r.w godz. 14.00 do 16.00 w Czaplinku nastąpią chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym związane z XXVII Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Bałtyk Karkonosze Tour" .

       Wyścig blisko 200 kolarzy wjedzie drogą DW 163 do Czaplinka od miejscowości Połczyn Zdrój, a kierować się będzie w kierunku miejscowości Wałcz.  

            Z uwagi na utrudnienia Straż Miejska radzi, aby w tych godzinach wybrać trasę alternatywną lub inne środki transportu.

Apelujemy o wyrozumiałość i cierpliwość.

B-K

 W związku z organizowanym w dniu 4 maja 2019 r. (sobota), "Powiatowym Dniu Strażaka", Straż Miejska prosi kierowców o nieparkowanie, w tym dniu w godzinach od 7 00  -18 00  samochodów na RYNKU MIEJSKIM w Czaplinku (ulice od strony Urzędu Miejskiego oraz Żabki).  Urząd nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe podczas imprezy.

       
Za utrudnienia przepraszamy.

RYNEK

 

 

wybory

               Przypominamy, że wieszanie banerów oraz  plakatów wyborczych na terenie gminy Czaplinek  jest dozwolone wyłącznie  w miejscach do tego przeznaczonych. Miejsca te są wskazane w  ZARZĄDZENIU nr 33/2019 Burmistrza Czaplinka z dnia 12 marca 2019 r.

https://www.czaplinek.bip.net.pl/?a=8005

    Wieszanie plakatów i banerów w innych miejscach niż wyznaczone wymaga zgody właściciela.

              Tym samym przypominamy o nakazie usunięcia tychże plakatów  w przeciągu 30 dni od daty zakończenia wyborów.

 

                       9 maja Straż Miejska odwiedziła Niepublicze Przedszkole " Edukacja". Uśmiechy dzieci mówią wszystko. Poniżej zamieszczam link do fotoprezentacji. Miłego oglądania.

https://www.facebook.com/121640168298216/videos/442619793155396/

https://www.facebook.com/121640168298216/videos/2265142853803711/

 str

            W związku z organizowanym w dniu 4 maja 2019 r. (sobota), cyklem imprez „Majówka 2019”, Straż Miejska prosi kierowców o nieparkowanie, w tym dniu w godzinach od 7 00  -20 3 samochodów na RYNKU MIEJSKIM w Czaplinku (ulice od strony Urzędu Miejskiego oraz Żabki).  Urząd nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe podczas imprezy.

       
Za utrudnienia przepraszamy.

RYNEK

 Poniżej  w linku przedstawiam Państwu prezentację dotyczącą  analizy i stanu bezpieczeństwa oraz porządku publicznego w gminie Czaplinek  w 2018 roku utworzonej przez Komendanta Straży Miejskiej w Czaplinku.

analiza

http://www.czaplinek.pl/content/analiza-i-ocena-stanu-bezpiecze%C5%84stwa-oraz-porz%C4%85dku-publicznego-w-2018-r

              Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku prosi o wszelkie informacje dotyczące sprawcy lub sprawców  zanieczyszczenia lasu znajdującego się na terenie gminy Czaplinek w okolicy miejscowości Machliny.

 SM w Czaplinku: 9437 26 213, lub e-mail: strazmiejskaatczaplinek [dot] pl

Komendant SM: 665 777 709, , lub e-mail: ksmatczaplinek [dot] pl

śmieci

śmieci2

Właściciele proszą o pomoc.

Wczoraj wieczorem zaginął piesek. Jeżeli widzieliście zgubę proszę o informację. Numer telefonu właścicieli to 510 322 435 lub do Komendanta Straży Miejskiej w Czaplinku (tel. 665 777 709). Dziękujemy.

znajda  znajda 2

          W związku z organizowanym w dniu 13 kwietnia 2019 r. (sobota), JARMARKIEM WIELKANOCNYM, Straż Miejska prosi kierowców o nieparkowanie samochodów  w tym dniu w godzinach od 800  -18 00   na RYNKU MIEJSKIM w Czaplinku (ulice od strony Urzędu Miejskiego oraz Żabki).

          Gmina nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe podczas imprezy.

RYNEK

Wizyta Strażnika Miejskiego

         27 marca placówkę przy ulicy Parkowej 2 odwiedził komendant Straży Miejskiej z Czaplinka, pan Krzysztof Leśniowski. Strażnik z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiadał o swojej pracy. Pokazał dzieciom również wiele ciekawych atrybutów pracy Strażnika Miejskiego. Przedszkolaki i uczniowie mięli okazję zobaczyć i dotknąć jak wygląda mundur, lizak, kajdanki czy pałka. Jednak głównym celem spotkania było utrwalenie wiedzy na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także wdrażanie u dzieci obowiązku ich przestrzegania. Dzieci w nagrodę dostały od naszego gościa możliwość obejrzenia pracy drona, a także zwiedzenia auta pana Strażnika. Dziękujemy za tak owocne spotkanie!!!

Do obejżenia także teledysk:

https://www.facebook.com/sosw.bobrowo/videos/1229621710533778/?epa=SEARCH_BOX

Dziękuję za udostępnienie artykułu Zespółowi Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie filia w Czaplinku.

         W dniu 01.04. 2019 r. na drodze DK20 w okolicach miejscowości Siemczyno znaleziono psa. Jeżeli rozpoznajesz " swoja zgubę" skontatktuj sie ze Strażą Miejską w Czaplinku ul. Rynek 6, pokój 3a lub telefonicznie nr. 94 37 26 213.

znajda

Po dymie poznasz, czym sąsiad pali

Mały poradnik przyszłego ekologa

       W związku z dużą ilością zgłoszeń do Straży Miejskiej w Czaplinku z prośbą o interwencje w sprawie dymów z kominów poniżej zamieszczamy kilka wskazań czym można palić w piecach, a co jest zabronione oraz praktyczne wskazówki jak odróżnić, co jest spalane po kolorze dymów.

          Straż Miejska w Czaplinku przeprowadza kontrole kotłowni oraz miejsc składowania opału pod kontem palenia substancjami niedozwolonymi. Jednym z elementów działania jest monitoring i kontrola. W przypadku uzasadnionego podejrzenia spalania śmieci, Strażnik Miejski będzie pobierał wymaz z pieca, co do którego istnieje podejrzenie, że spalane są  w nim odpady komunalne m.in. tworzywa sztuczne. Taki wymaz poddany będzie analizie
i badaniu laboratoryjnemu. Jeśli badanie potwierdzi, iż w piecu spalano śmieci, to właściciel posesji zostanie ukarany mandatem oraz poniesie koszty badania. W przypadku stwierdzenia termicznego przekształcania odpadów w instalacji do tego nie przeznaczonej, czyli  w przypadku spalania śmieci w domowym piecu, sąd może zasądzić karę grzywny wynikającą z art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 992 ze pózn. zm.). Kara grzywny w takim przypadku może wynieść nawet 5 000 zł. Postępowanie o ukaranie sprawcy następuje w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach  o wykroczenia.

Czym można palić w piecu:
• węglem, koksem dowolnego rodzaju,
• drewnem nieprzetworzonym i nieimpregnowanym o wilgotności poniżej 20%,
• papierem, tekturą i opakowaniami z papieru, tektury i drewna,
• odpadami z gospodarki leśnej, ale nie chemikaliami i opakowaniami z tworzyw sztucznych,
• odpadami z kory i korka,
• trocinami, wiórami i ścinkami,
• ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi,
• brykietami ze słomy, szeroko pojętą biomasą (suchą).

Czym nie wolno palić w piecu:
Śmieciami takimi jak:
• plastikowe pojemniki, butelki po napojach, kartony po sokach,
• plastikowe torby z polietylenu,
• zużyte opony,
• inne odpady z gumy,
• przedmioty z tworzyw sztucznych,
• elementy drewniane pokryte lakierem,
• meble pokrytych lakierem,
• sztuczna skóry,
• opakowania po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
• opakowania po farbach i lakierach,
• pozostałości farb i lakierów,
• papier bielony związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.

 

 

        Palenie śmieci jest niekorzystne także dla pieca i przewodów kominowych. Na ściankach osadza się trudna do usunięcia tzw. sadza mokra, co może prowadzić do zapalenia się przewodów, a w ostateczności do pożaru całego domu. Zatkany komin to także przyczyna zatruć niewidocznym i bezwonnym tlenkiem węgla.

        Należy też pamiętać, że spalanie odpadów, szczególnie tworzyw sztucznych, nie prowadzi do ich zniknięcia, lecz do zmiany ich postaci w bardzo niebezpieczne substancje, które krążą w powietrzu. Wdychając te zanieczyszczenia, każdy z nas jest narażony na choroby dróg oddechowych, uszkodzenie płuc i inne dolegliwości, podczas gdy przyczyna choroby nie jest rozpoznana i usunięta. Kominy gospodarstw domowych znajdują się na niewielkich wysokościach co uniemożliwia wyniesienie zanieczyszczeń na duże odległości i ich rozproszenie przez wiatr, dlatego zanieczyszczenia łatwo trafiają do naszych dróg oddechowych. Im bliżej źródła spalania, tym więcej zanieczyszczeń w powietrzu. Dymy wydostające się z kominów domów mogą wyglądać bardzo różnie. W zależności od tego co spalane jest w piecach domowych, dymy przybierają różne zabarwienie.

 

Kolor dymu z komina wskaże co spalamy w piecu.

 biały dym

Biały dym zbliżony wyglądem do pary wodnej jest uważany za bezpieczny -  powstaje w wyniku spalania suchego drewna, gazu, oleju opałowego, koksu lub węgla dobrej jakości.

 

ciemnoszary
Ciemnoszary dym powstaje w wyniku spalania paliw stałych, takich jak węgiel lub wilgotne drewno gorszej jakości, biomasa.

 czarny dym

Czarny dym powstaje w wyniku spalania złej jakości węgla lub mokrego drewna złej jakości. Powoduje dużą zawartość pyłów i sadzy w powietrzu.

niejednolity dym 

Dym o niejednolitej barwie,  bladopomarańczowy/bury – powstaje w wyniku spalania odpadów różnego pochodzenia, to znak, że do pieca wrzucane są plastiki, puszki, obierki, stare ubrania. Palimy wszystko, co popadnie – stare opony, zużyte pampersy i zwykłe śmieci. Jest bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.

W publikacji zawarto artykuł ze strony:
Źródło: http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/item/1445-kolor-dymu-z-komina-wskaze-co-spalamy-w-piecu

 

Autor: 
Krzysztof Leśniowski