I Powiatowy Turniej Wiedzy o HIV I AIDS

We wtorek, 3 grudnia 2019 r. w Czaplineckim Ośrodku Kultury odbył się I Powiatowy Turniej Wiedzy o HIV i AIDS. Organizatorami Turnieju była Szkoła Podstawowa w Czaplinku (opiekunki Szkolnego Koła PCK – pani Grażyna Danis i pani Małgorzata Pachciarek oraz pedagog szkolny – pani Renata Aleszko). Współorganizatorami przedsięwzięcia była Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku oraz Czaplinecki Ośrodek Kultury.

Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS od 2005 r. na stałe został wpisany do kalendarza imprez profilaktycznych najpierw Gimnazjum w Czaplinku, a po reformie edukacji Szkoły Podstawowej w Czaplinku. W bieżącym roku szkolnym, dzięki patronatowi Starosty Drawskiego – pana Stanisława Cybuli, zyskał rangę konkursu powiatowego. Również Burmistrz Czaplinka – pan Marcin Naruszewicz zgodził się objąć nasz Turniej swoim patronatem.

Do udziału w Turnieju zaproszono uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z powiatu drawskiego oraz uczniów ze szkoły podstawowej w Łubowie. Ostatecznie, do zmagań konkursowych przystąpiło 27 uczniów z 9 szkół: Broczyna, Czaplinka, MOW w Czaplinku, Łubowa, Mielenka Drawskiego, Nowego Worowa, Świerczyny, MOW w Trzcińcu i Wierzchowa.

W pierwszym etapie Turnieju uczestnicy rozwiązali test składający się z 22 pytań. Następnie musieli rozwiązać krzyżówkę profilaktyczną. W dalszej części Turnieju młodzież mogła popisać się inwencją twórczą. Należało bowiem zaprojektować logo pod hasłem „1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS”. Kolejną konkurencją było odegranie scenek profilaktycznych, w których ważnym aspektem była prezentacja umiejętności asertywnego odmawiania. Ostatnim zadaniem był quiz wiedzy o HIV i AIDS.

Wszyscy uczestnicy biorący udział w Turnieju dzielnie walczyli o pierwsze miejsce, wykazując się wiedzą, zdolnościami plastycznymi i poczuciem humoru. Liderami wiedzy o HIV i AIDS okazała się drużyna gospodarzy (SP w Czaplinku) i otrzymała Puchar Burmistrza Czaplinka, który w imieniu pana Burmistrza wręczyła sekretarz Gminy – pani Jolanta Skonieczna. II miejsce zajęła drużyna ze Świerczyny, III - uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Worowie. Uczniowie z drużyn, które zajęły czołowe miejsca otrzymali cenne nagrody. Pozostałym uczestnikom wręczono dyplomy za udział oraz upominki. Jak co roku nagrody zostały zakupione dzięki uprzejmości i hojności Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Podczas Turnieju w jury zasiedli: - pracownik oświaty zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Drawsku Pomorskim – pani Jolanta Rokosz (przewodnicząca), - sekretarz Gminy Czaplinek – pani Jolanta Skonieczna, – dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury – pani Aleksandra Łuczyńska, - przewodniczący GKPiRPA w Czaplinku – pan Wiesław Runowicz.

Turniej przebiegał w miłej, życzliwej atmosferze. Młodzież integrowała się, rywalizowała zgodnie z zasadą fair play. Wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dołączy do nas więcej szkół.

Tekst: Renata Aleszko, pedagog szkolny, SP w Czaplinku