IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku
IV Piknik Średniowieczny w CzaplinkuSpotkania z historią czyli IV Piknik Średniowieczny w Czaplinku już za nami.
To właśnie w naszym mieście można było zobaczyć, ale także uczestniczyć w różnego rodzaju działaniach związanych ze średniowieczną historią. Na jeden dzień przenieśliśmy się do wioski średniowiecznej, w której podpatrywaliśmy dawne życie mieszkańców tych ziem. Były pokazy rzemiosł dawnych, kramy i warsztaty rękodzielnicze, wojowie wczesnośredniowieczni zaprezentowali pokazy walk. Była możliwość posłuchania muzyki średniowiecznej na żywo w wykonaniu zespołów „Eygenart” oraz „Zoriuszka”, a dla najmłodszych przygotowane zostały różnego rodzaju atrakcje i konkursy z nagrodami. Było zwiedzanie Kościoła pw. Trójcy Świętej, który powstał na przełomie XIV i XV , były też prelekcje na temat zakonu templariuszy - założycieli Czaplinka, które wygłosili prof. UAM dr hab. Piotr Pokora oraz pan Grzegorz Kukliński.
Wydarzenia tego nie byłoby bez wsparcia rekonstruktorów, rękodzielników oraz wolontariuszy z wielu grup i stowarzyszeń.
Chcielibyśmy bardzo podziękować Olkowi Krystianowi Tatarowi, Robertowi Kraszczukowi, Bractwu Rycerzy Bezimiennych - Drużynie Wojów Grodu Wałcz, Klanowi KOTSCHUBEI, grupie Archeozdroje, Pracowni Rzemiosł Dawnych, Lepiglinie, Agnieszce i Krzysztofowi Rynkiewiczom, Sylwestrowi Reszutkowi za warsztat młynarski, Edycie Szczupak – wyrób serów, Mariola Gralak za warsztat garncarski i wielu, wielu innym.
Klimat i muzykę średniowiecza na żywo zapewniały nam zespoły muzyki dawnej – „Eygenart” oraz Duet „Zoriuszka” za co serdecznie dziękujemy.
Oczywiście, podczas tego wydarzenia nie mogło także zabraknąć naszych lokalnych artystów i rękodzielników którymi byli pan Konrad Fujarski ze stoiskiem bartnika, pani Irena Klas z Żelisławskiego Zapiecka z warsztatem tkackim oraz pani Aleksandra Olszewska z Pracowni Rzemiosł Dawnych – przędzenie na kołowrotku. Po Kościele Trójcy Świętej oprowadzała przewodniczka pani Alina Karolewicz.
Prelekcje w małym kościółku, wokół którego rozbity był obóz średniowieczny wygłosili nasi goście: prof. dr hab. Piotr Pokora oraz Grzegorz Kuklewski. Dziękujemy za wystąpienia pełne pasji i wiedzy historycznej.
Piknik jako zadanie publiczne współfinansowany był ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego oraz realizowany w ramach otwartego konkursu ofert Gminy Czaplinek.
Serdecznie dziękujemy za udzielone wsparcie urzędom, instytucjom sponsorom oraz darczyńcom, bez pomocy których nasze tegoroczne „IV Spotkania z Historią” nie doszłyby do skutku.
Dziękujemy: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego, Gminie Czaplinek oraz panu burmistrzowi Marcinowi Naruszewiczowi, pani inspektor ds. informacji turystycznej i marketingu Magdalenie Urlich, firmie Motherson Kabel Technik Polska z Czaplinka, Parafii pw. Trójcy Św. w Czaplinku i proboszczowi - księdzu Andrzejowi Mimierowi, nadleśniczemu Nadleśnictwa Mirosławiec panu Pawłowi Olszackiemu, Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury i pani dyrektor Aleksandrze Łuczyńskiej oraz pani Iwonie Kamińskiej-Lech, a także firmie Asgraf z Dalęcina, Lokalnemu Reporterowi oraz Drawskim Stronom Internetowym za relacje i materiały wideo.
Paweł Nowakowski i Mariusz Kapczuk, SHK „Tempelburg”