Powiatowe Święto Plonów i Dożynki Gminne

9 września 2023 r. w Siemczynie odbyło się Powiatowe Święto Plonów, które w tym roku połączone zostało z Dożynkami Gminnymi. Organizatorem wydarzenia byli: Powiat Drawski, Gmina Czaplinek oraz Czaplinecki Ośrodek Kultury.  

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie. Podczas mszy poświęcono wieńce dożynkowe, plony oraz chleb. Następnie uczestnicy uroczystości utworzyli barwny korowód, który przy akompaniamencie zespołu „Jarzębina” udał się na boisko wiejskie.

W dalszej części uroczystości gospodarze wydarzenia - Starosta Drawski Stanisław Cybula i burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, przywitali uczestników i zaproszonych gości. Zwrócili się bezpośrednio do rolników, wyrazili uznanie i podziękowali za tegoroczne plony i ciężką, pełną wyrzeczeń codzienną pracę. Następnie Starostowie dożynek na ręce gospodarzy przekazali wypieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba, którym tradycyjnie podzielono się z uczestnikami imprezy.

Po oficjalnej części rozpoczęła się zabawa. Na sołtysów, włodarzy i wszystkich uczestników czekało nie tylko przepyszne jedzenie i lokalne produkty, ale również występy i konkursy. Tradycyjnie wybierano najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko. W konkursie gminnym pierwsze miejsce na najładniejszy wieniec zajęło sołectwo Siemczyno, które w nagrodę otrzymało bon w wysokości 1500 zł. Drugie miejsce i bon w kwocie 1000 zł przyznano sołectwu Broczyno, a na trzecim miejscu uplasowało się sołectwo Czarne Wielkie, które otrzymało w nagrodę 800 zł.

W konkursie na najładniejsze stoisko zwycięzcą okazało się sołectwo Rzepowo, które zajęło pierwsze miejsce i otrzymało nagrodę w wysokości 1500 zł. Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymało sołectwo Pławno, a trzecie miejsce i nagroda 800 zł przypadła sołectwu Broczyno. Wyróżnienia i bon po 300 zł otrzymały sołectwa: Miłkowo, Czarne Wielkie i Siemczyno.

Podobne konkursy odbyły się dla stoisk i wieńców wykonanych przez gminy powiatu Drawskiego. W tym przypadku konkurs na najładniejszy wieniec wygrała Gmina Kalisz Pomorski. Wyróżnienia powędrowały do Gmin: Wierzchowo, Drawsko Pomorskie i Czaplinek. Najpiękniejszym stoiskiem okazało się stoisko Gminy Drawsko Pomorskie, a wyróżnienia przyznano Gminie Czaplinek, Kalisz Pomorski, Złocieniec oraz Wierzchowo.

O oprawę muzyczną w tegorocznym święcie zadbały zespoły: Jarzębina, Darskowiacy, Diabaz oraz Violki, natomiast zabawę pod gołym niebem zapewniła gwiazda wieczoru – zespół Jumper.

Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz dziękuje Sołtysowi Siemczyna panu Michałowi Olejniczakowi mieszkańcom Siemczyna, Kołu Gospodyń „Siemczynianki”, strażakom OSP Siemczyno, sołectwom gminy Czaplinek, czaplineckim zespołom ludowym, Czaplineckiemu Ośrodkowi Kultury, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Czaplinku, pracownikom Urzędu Miejskiego w Czaplinku, Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego przedsięwzięcia.

Autor: Krystyna Zasławska, inspektor ds. promocji i turystyki