Hala | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Hala

Historia powstania nowej hali sięga 2002 roku, ówczesny burmistrz Czaplinka Cyryl Turczyk planował zamiar wybudowania obiektu, który spełniałby oczekiwania środowisk sportowych i kulturalnych miasta, jednocześnie stanowiącą bazę dydaktyczną dla czaplineckich szkół, była to  budowa hali widowiskowo – sportowej z zapleczem techniczno – socjalnym.

Budowa hali trwała od 07 listopada 2005 r. do 31 sierpnia 2007 r. Koszt całkowity inwestycji wynosił 4 925 723,69 zł. Gmina otrzymała dofinansowanie zewnętrzne z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w kwocie 1 400 000,00 zł oraz z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie 600 000,00 zł., środki własne Gminy to 2 925723,69 zł.

Z dniem 07 listopada 2005 r. rozpoczął się I etap robót budowlano – montażowych. W ramach tego etapu uzbrojono teren, wykonano przyłącza wodociągowe, deszczowe i energetyczne do budynku hali . Prowadzono również prace polegające na wykonaniu robót rozbiórkowych, ziemnych z wytyczeniem ław pod część socjalno – techniczną budynku. II etap prac rozpoczął się w 2006 roku i obejmował wybudowanie obiektu w stanie surowym na poziomie parteru i piętra wraz z montażem konstrukcji stalowej hali bez pokrycia. III etap robót obejmował zamknięcie i wykończenie zewnętrzne i wewnętrzne budynku hali. Obiekt wyposażono  w sprzęt nagłaśniający oraz sprzęt i urządzenia sportowe. W wyniku przeprowadzonej inwestycji powstał budynek hali widowiskowo - sportowej o pow. zabudowy 1.976,40m² i pow. użytkowej 2.260,08 m² o kubaturze 13.698,63 m³.

Wykonawcą realizacji projektu było Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe„ FACH” z Drawska Pomorskiego - roboty budowlano – montażowe, Sebastian Groszek – Drawsko Pomorskie – wyposażenie hali w sprzęt nagłaśniający, Prestige Sport z Legionowa – wyposażenie hali w sprzęt i urządzenia sportowe.

19 października 2007 roku dokonano uroczystego otwarcia hali z udziałem mistrza KICK BOXINGU Józefem Warchołem, który zaprezentował młodzieży, sztuki walki w prowadzonej przez siebie szkółce i najsilniejszym człowiekiem świata Mariuszem Pudzianowskim. W części artystycznej wystąpiła Złocieniecka Orkiestra Dęta, Teatr Tańca Zakręconego z Poznania i czirliderki z Czaplineckiego Ośrodka Kultury. Burmistrz Czaplinka Barbara Michalczik oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Kuczyński dokonując uroczystego otwarcia hali wręczyli wyróżnienia osobom, które przyczyniły się do jej powstania, a także osobom prowadzącym działalność na rzecz rozwoju sportu turystyki i kultury w mieście i na terenie gminy.

Od października 2007 r. obiekt sportowy hali przekazano w zarządzanie Dyrektorowi Czaplineckiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Janinie Gąszcz.

Gotowa hala była i jest powodem do dumy wszystkich mieszkańców naszego miasta. W obiekcie znajduje się arena sportowa pełnowymiarowa klimatyzowana o wymiarach 44 m x 22 m x 9 m  z doskonałej jakości podłogą sportową, boiska do siatkówki: jedno centralne, trzy treningowe oddzielone kotarami - osiem koszy regulowanych (sześć przyściennych) - pełnowymiarowe boisko centralne z opuszczanymi koszami - trzy boiska treningowe w poprzek hali, boisko do piłki ręcznej / futsalu - bramki 2 m x 3 m e), boiska do tenisa ziemnego i badmintona, bogaty zestaw sprzętu i urządzeń sportowych. Rozgrywki lub widowiska może oglądać ponad 320 osób, a jeśli zajdzie taka potrzeba, dodatkowe około 400 znajdzie miejsca na dostawianych krzesełkach. Arenie głównej towarzyszą sale treningowe, siłownia, sala fitness, sala tenisa stołowego, solarium z bryzą wodna, sauna, pomieszczenia dla trenerów, szatnia dla widzów i zawodników z prysznicami, sanitariaty.

Opracowała: Janina Gąszcz