Aktualnosci - Marka Szwajcaria Połczyńska | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Aktualnosci - Marka Szwajcaria Połczyńska

 • perły pomorza

  Perły Pomorza 2023

  #SzwajcariaPołczyńska 30 marca 2023 r. w ramach promocji marki Szwajcaria Połczyńska ukazał się dodatek do dzienników regionalnych w postaci całej strony o naszym regionie! Nakład to aż 35 tysięcy egzemplarzy.

  Materiał trafił do Gazety Wrocławskiej, Głosu Wielkopolskiego i Gazety Lubuskiej oraz centrów informacji turystycznej w najpopularniejszych miejscowościach regionu.

  Żaden 35 tysięcy egzemplarzy się nie zmarnuje, ponieważ wszystkie trafiły do prenumeratorów!

  źródło: polczyn-zdroj.pl

 • „Szwajcaria” zamknięta w kapsule

  „Szwajcaria” zamknięta w kapsule

  #SzwajcariaPołczyńska „Pommersche Schweiz” to hasło, które znaleźć można na starych niemieckich kartach pocztowych z urzekającymi krajobrazami. Dzisiejszy region gmin Szwajcarii Połczyńskiej czerpie z tamtych tradycji nazewniczych. Nie tak dawno temu w Złocieńcu pojawił się także interesujący historyczny ślad.
  Przypomnijmy, że porównanie krajobrazów regionu do Szwajcarii funkcjonuje co najmniej od początków ubiegłego wieku, gdy były to jeszcze tereny niemieckie. Napływająca ludność polska nie zmieniła jej, zachwycona przejmującym widokiem okolic. Potwierdza to m.in. wydarzenie ze Złocieńca z 6 września 2016 roku.  W tym dniu wydobyta została kapsuła czasu (kamień węgielny), którą złożono pod budowę ośrodka Ordensburg nad Krosinem, w zachowanych fundamentach nieistniejącej już wieży ciśnień. Ta arcyciekawa inicjatywa zapoczątkowana przez Burmistrza Krzysztofa Zacharzewskiego przykuła uwagę dziesiątek tysięcy osób - nie tylko z Polski. Jaka była jej zawartość?
  Z kapsuły mającej postać sporej tuby wyjęto między innymi gazety lokalne wydane 21 i 22 kwietnia 1934 r., kilka podpisanych kopert z różną zawartością, czysty blankiet zaproszenia na otwarcie Ordensburga wraz z programem uroczystości, książkę autorstwa Paula von Niessena, wydaną z okazji 600-lecia Falkenburga - dzisiaj Złocieńca, broszurę wydaną na okoliczność 600-lecia miasta, monety (w tym srebrne), zdjęcia miasta, kościoła i nie tylko… m.in. zdjęcie rynku z ogromnym napisem umieszczonym między masztami z flagami o treści „600 Jahre Heimat” (600 lat w domu), stare panoramy miasta, mapę przedstawiającą Złocieniec na przełomie XIV – XV wieku i książki.
  Pomiędzy tymi przedmiotami znalazł się także prawdziwy rarytas: folder promocyjny Falkenburga, zeszyt ilustrowany - wydawany w uzgodnieniu z niemieckimi związkami zawodowymi, w którym znalazły się informacje z miejscowości ówczesnej „Szwajcarii Pomorskiej”, kolejno dzisiejsze: Świdwin, Połczyn Zdrój, Czaplinek, Kalisz Pomorski, Szczecinek, Polanów, Słupsk (?!) oraz mosiężna blacha z wybitą nazwą wykonawcy miedzianej kapsuły!
  Pełną treść folderu udostępniamy jako ilustrację tego tekstu.

   

 • spotaknie w barwicach

  #Gminy tworzące markę "Szwajcaria Połczyńska" spotkały się w Barwicach

  19 stycznia 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie związane z tworzeniem nowej marki turystycznej Szwajcaria Połczyńska.  Tym razem gospodarzem była Gmina Barwice.
  W spotkaniu uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz wszyscy Włodarze gmin wchodzących w skład marki. Gminę Połczyn Zdrój reprezentował Burmistrz Sebastian Witek, Gminę Czaplinek Zastępca Burmistrza Czaplinka Janusz Bartczak, Gminę Świdwin Wójt Kazimierz Lechowski, Gminę Złocieniec Burmistrz Krzysztof Zacharzewski i Gminę Barwice Zastępca Burmistrza Barwic Robert Zborowski.
  Głównym celem współpracy jest stworzenie jednej wspólnej marki pozwalającej rozpoznać region na rynku krajowym, tak aby zainteresować nim turystów z całej Polski i wydłużyć sezon turystyczny. Najważniejszym odbiorcą działań promocyjnych będą rodziny z dziećmi, dla których głównym celem wyjazdów jest wypoczynek połączony ze spokojnymi aktywnościami i zwiedzaniem. Planowane są wspólne kampanie, spójne logowanie produktów turystycznych, udział w wydarzeniach – najbliższym będzie wspólne stoisko promocyjne na Pol’and’Rock Festival, kampanie promujące wypoczynek na terenach Szwajcarii Połczyńskiej oraz podnoszenie jakości produktów turystycznych.
  Wczorajsze spotkanie uświetnił występ zespołu „Ej, w lesie” za co serdecznie dziękujemy.
  Składamy też serdeczne podziękowania Kierownictwu i Pracownikom Klubu Senior + oraz OKiT za pomoc w organizacji wydarzenia.

  tekst źródło: www.polczyn-zdroj.pl

  foto: Gmina Czaplinek

 • plakat konkurs

  Ogólnopolski konkurs na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej’’

  Gmina Połczyn-Zdrój oraz Urząd Miejski w Połczynie-Zdroju zapraszają do udziału w Ogólnopolskim konkursie na projekt rzeźby ,,Sukiennik Szwajcarii Połczyńskiej’’. 

  Celem konkursu jest promowanie marki mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej. Konkurs ma charakter otwarty, do udziału zachęcamy szczególnie studentów i absolwentów kierunków artystycznych, wzorniczych i architektonicznych.

  Regulamin konkursu wraz z załącznikami na stronie: www.polczyn-zdroj.pl (w zakładce Marka Szwajcaria Połczyńska) https://polczyn-zdroj.pl/news/ogolnopolski-konkurs-na-projekt-rzezby-sukiennik-szwajcarii-polczynskiej-0

  Nagroda: 5000 zł dla zwycięskiego projektu

  Termin zgłaszania prac: 28 luty 2023

  Wyniki konkursu: 31.03.2023r.

  Autor: Magdalena Szmidt - Urząd Miejski, Wydział Rozwoju Gminy i Spraw Społecznych Połczyn Zdrój

 • szwajcaria polczynska

  #SzwajcariaPołczyńska - tabliczki z logo Szwajcarii Połczyńskiej umieszczone w budynku Urzędu Miejskiego w Czaplinku i w biurze Informacji Turystycznej

  „Szwajcaria Połczyńska” to unikalny przyrodniczo mikroregion rozciągający się na obszarze gmin Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Barwice, Czaplinek i gminy wiejskiej Świdwin. Niezwykły rezerwat – Dolina Pięciu Jezior - to enklawa dzikiej przyrody i jednocześnie serce tej krainy.

  Na mapie zurbanizowanej Europy, Szwajcaria Połczyńska jest jednym z ostatnich takich miejsc. Niemal nienaruszony ekosystem upodabnia ją do światowych przyrodniczych unikatów, takich jak Park Yellowstone.

 • szwajcaria polczynska spotkanie

  Szwajcaria Połczyńska: pięć „kantonów” łączy siły

  #SzwajcariaPołczyńska Idea odtworzenia historycznego mikroregionu Szwajcarii Połczyńskiej połączyła pięć samorządów gminnych i samorząd województwa zachodniopomorskiego. Wczoraj (05.10.2022 r.) w Rusinowie (gmina Świdwin) podpisano szczegółowe umowy o współpracy oraz powołano Ambasadora Szwajcarii Połczyńskiej – Panią Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Annę Bańkowską.

 • szwajcaria polczynska

  Szwajcaria Połczyńska. Pięć gmin tworzy mikroregion, który będzie promował nową markę

  W nową, poważniejszą fazę, wchodzą działania w zakresie budowy Marki Regionalnej „Szwajcaria Połczyńska”. W dniu 23.08.2022 r. pięciu włodarzy gmin oraz Pani Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego podpisali w Ratuszu w Złocieńcu list intencyjny w tej sprawie.