Senior | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Senior

 • We Wrocławiu

  Spacer śladami wrocławskich krasnali

  W ramach funkcjonowania  Klubu Senior+ w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej   w Czaplinku we wrześniu nasze seniorki otrzymały dofinansowanie na organizację  czterodniowej wycieczki po najpiękniejszych zabytkach Wrocławia.
  Po przyjeździe i rozpakowaniu walizek wybrały się na punkt widokowy Sky Tower. W programie na kolejny dzień nie zabrakło zwiedzania m.in. Panoramy Racławickiej. Obraz „Bitwy pod Racławicami” to ogromne płótno przedstawiające bitwę w czasie powstania kościuszkowskiego. Eksponowany w ramach okrągłej struktury, punkt obserwacyjny znajduje się w centrum i pozwala zobaczyć rozmaite sceny pod różnym kątem. Seniorki odbyły także spacer po średniowiecznym Ostrowie Tumskim i najstarszych zabytkach Starego Miasta szlakiem wrocławskich krasnali. Uczestniczki wycieczki obejrzały też pokaz największej w Polsce Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia, a później udały się na Mostek Pokutnic i do Wrocławskiego Ogrodu Japońskiego, który został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej  oraz  Zoo i Afrykarium.
  Seniorki zachwycone zabytkami miasta Wrocławia wróciły do domu zmęczone ale w świetnych humorach.  

  Nina Rykowska               
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Dzień ziemniaka

  Dzień ziemniaka

  Integracja, konkursy, ognisko – tak wyglądało spotkanie czaplineckich seniorów w stanicy wędkarskiej nad j.Drawskim.
  Nasi seniorzy zawsze chętnie i licznie uczestniczą w plenerowych rozrywkach, tak też było i tym razem. Kilkadziesiąt osób skorzystało z dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Podczas spotkania piekli ziemniaki i kiełbaski, tańczyli oraz brali udział w zorganizowanych przez siebie konkurencjach m.in. darta, rzuty na celność czy wyścigi sztafetowe.
  Pierwsze kolorowe liście na drzewach, zapach ogniska, jesienne promienie słońca oraz radosne rozmowy zapisały kolejną, piękną kartę historii  Klubu Senior+ w Czaplinku.

  Nina Rykowska              
  Instruktor kulturalno-oświatowy   

   

 • Urodziny

  Urodziny

  Kolejna udana impreza za nami !
  Tym razem seniorzy świętowali okrągłe urodziny trzech jubilatów. To nie były jednak klasyczne urodziny, to była impreza w stylu romskim ! Po wcześniejszych przygotowaniach w klubie, seniorki przebrane w zwiewne, kolorowe stroje, w rytmach cygańskiej muzyki ruszyły przez miasto w kierunku stanicy wędkarskiej. Tam czekało na nie  rozpalone ognisko, dobra strawa i jeszcze lepsza zabawa. Tańców, śpiewów  i konkursów  było bez liku, pogodny nastrój naszych seniorów rozgonił deszczowe chmury, a nawet udzielił się mieszkańcom Czaplinka i turystom.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Panie nad morzem

  Wyjazd na morze

  Wycieczka do Jarosławca

  Ogromna, sztuczna plaża w Jarosławcu o powierzchni 50 tysięcy mkw. to największy tego typu obiekt w Europie. Od jego powstania kilkadziesiąt tysięcy turystów przyjechało zobaczyć "polski Dubaj". Między innymi dlatego wypocząć, a także zażyć kąpieli morskich i słonecznych w Jarosławcu postanowili również Seniorzy z naszego klubu.
  Już w autokarze zapanowała miła atmosfera, gwarne rozmowy i wspólnie śpiewane piosenki sprawiły, że szybko dojechaliśmy na miejsce. Po przyjeździe seniorzy postanowili rozdzielić się na mniejsze grupki  i spędzić ten czas zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Oprócz klasycznego wypoczynku na plaży, do wyboru było wiele atrakcji. Jednym spodobało się Muzeum Bursztynu, gdzie można było poczuć się jak w prastarym lesie lub podziemnej kopalni bursztynu, inni spędzili cały dzień w jednym z największych, częściowo odkrytym Aquaparku nad Bałtykiem. Strefa wellness, 1700 mkw. basenów, długie zjeżdżalnie, rwąca rzeka czy basen z falą morską pochłonęły aktywnych seniorów na długie godziny. W porze obiadowej naszych podopiecznych można było spotkać podczas  spacerów po deptaku, robiących  sobie zdjęcia pod jedną z najpiękniejszych na  polskim wybrzeżu (zrewitalizowaną w 2019 roku) latarnią morską, a także pod pomnikiem rybaka, symbolizującym rybackie korzenie miejscowości. Oczywiście nie zabrakło amatorów pysznej rybki, gofrów i świeżo parzonej kawy, których zapach był wszechobecny.
  Żal było odjeżdżać. W godzinach wieczornych, po zakupie drobiazgów dla swoich bliskich, wypoczęci i zadowoleni z miło spędzonych chwil seniorzy bezpiecznie wrócili do Czaplinka.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Współpraca międzypokoleniowa

  Współpraca międzypokoleniowa

  15 czerwca br. delegacja Klubu Senior+ skorzystała z zaproszenia Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku mającego na celu podsumowanie tegorocznej współpracy między naszymi placówkami. Podczas spotkania swoje artystyczne umiejętności zaprezentowały dzieci z grup przedszkolnych oraz wychowankowi MOW w Czaplinku. Wszyscy złożyli sobie podziękowania za wspólnie spędzone chwile, życzyli sobie dalszej owocnej współpracy a dzieciom udanych wakacji.


  Nie zabrakło również upominków i domowych wypieków. Ta kilkuletnia już integracja ma obopólne korzyści. Pozwala spojrzeć seniorom na świat oczami dziecka, zrozumieć ich potrzeby. Natomiast dzieci uczy szacunku, otwartości i chęci zrozumienia osób starszych. Współpraca z przedszkolem to duża przyjemność a relacje oparte na wzajemnym szacunku i wspólnej zabawie to najlepszy fundament zrozumienia między pokoleniami.

  Do zobaczenia we wrześniu!

  Nina Rykowska              
  Instruktor kulturalno-oświatowy   

 • Dzień Matki i Dzień Dziecka

  Dzień Matki i Dzień Dziecka

  Kolejne spotkania integracyjne w Klubie Senior+ poświęcone było oczywiście dzieciom i matkom.


  W Dniu Matki przy ognisku, w sentymentalnej atmosferze nasi seniorzy słuchali przepięknych utworów muzycznych, tematycznie związanych z matką. Spotkanie było okazją do wspomnień, rozmów i refleksji. Nie zabrakło tańców, konkursów i pysznego jedzenia.


  Natomiast 1 czerwca br.  delegacja naszych Seniorów w śmiesznych przebraniach odwiedziła zaprzyjaźnione przedszkole Sióstr Salezjanek w Czaplinku. Były wspólne zabawy, ulubione słodycze i piękne życzenia, bo „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

  Nina Rykowska              
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Logo senior plus

  Dotacja na funkcjonowanie Klubu "Senior+"

  W piątek 2 czerwca 2023 r.  p. Renata Podkowiak - Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku reprezentując  p. Marcina Naruszewicza Burmistrza Czaplinka udała się do  Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie - Delegatura Koszalin  celem  podpisania umowy na dofinansowanie  zadania współfinansowanego ze środków  Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 - Moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior+” - edycja 2023.  Gminie Czaplinek przyznano na ten cel dotację  w wysokości 38 400 zł.
  To już kolejny rok,  kiedy gmina Czaplinek pozyskała środki finansowe   na funkcjonowanie i utrzymanie czaplineckiego Klubu „Senior+” - przy obowiązkowym wkładzie własnym z budżetu gminy Czaplinek w kwocie 38 408 zł.
  Otrzymana kwota  będzie gwarancją sprawnego funkcjonowania  i utrzymania ośrodka wsparcia, zapewni odpowiednią jakość usług motywujących seniorów do aktywnego trybu życia oraz integracji międzypokoleniowej.

  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk         
  kierownik Klubu Senior+ w Czaplinku   

 • Jajka

  Jajeczko Wielkanocne w Klubie Senior+

  Okres przedświąteczny to czas przygotowań. Klubowicze  muszą podzielić czas na domowe obowiązki, jak i również znaleźć wolną chwilę, aby przyjść do Klubu. I tym razem nie zwiedli.
  Wielkanoc to piękne kolorowe palmy, posiana rzeżucha oraz kolorowe jajka, więc przygotowania zaczęły się dużo wcześniej.
      31 marca br. odbyło się spotkanie Wielkanocne w Klubie Seniora. Przy świątecznie udekorowanym stole spotkali się członkowie klubu oraz zaproszeni goście: burmistrz Czaplinka i przedstawiciele MGOPS w Czaplinku. Po wzajemnym złożeniu sobie życzeń nadszedł czas na uroczysty poczęstunek. Wszyscy razem zasiedli do stołu, mogli posmakować wielkanocnych potraw: żurku, faszerowanych jaj, sałatek  i pieczonego chlebka. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
  Uroczystości towarzyszyły ożywione rozmowy, które wprawiały seniorów w świąteczny, radosny  nastrój.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy