Senior | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Senior

 • Dzień Kobiet w Klubie

  Dzień Kobiet w Klubie Senior+

  Uczestnicy Klubu Senior+ bawić się lubią i z przyjemnością wspólnie spędzają czas. Spotkania stają się okazją do integracji, wymiany poglądów i doświadczeń. Nierzadko niosą za sobą też sporą porcję wiedzy i dostarczają czystej rozrywki.

  Spotkanie, które odbyło się w piątek 8 marca z wielu względów było wyjątkowe. Głównie jednak dlatego, że nawiązywało do  Dnia Kobiet oraz przypadającego dwa dni później Dnia Mężczyzny  i cieszyło się rekordową frekwencją. Panowie skierowali do Pań serdeczne życzenia z okazji ich święta a także wręczyli Im wiosenne tulipany.

  Fantastyczną atmosferę spotkania dopełnił słodki poczęstunek i upominki dla Panów Zarówno dla Seniorek jak i Seniorów był to cudowny, pełen wrażeń  dzień, który na długo zostanie w Ich pamięci.

  Nina Rykowska              
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

 • Spotkanie wielkanocne

  Spotkanie wielkanocne

  Święta to czas, kiedy gromadzimy się przy stole, smakujemy potrawy, ale przede wszystkim cieszymy się obecnością innych ludzi.

  W środę 20 marca  br. odbyło się coroczne wielkanocne spotkanie uczestników Klubu Senior+. Po raz kolejny pokazało ono ile werwy i młodego ducha drzemie w naszych emerytach.
  W tym uroczystym dniu był z nami burmistrz Czaplinka  – Marcin Naruszewicz,   proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej  - ks. Michał Słodkowski oraz  ks. Kazimierz Drynikowski. Proboszcz udzielił wszystkim błogosławieństwa i poświęcił przygotowane przez seniorów potrawy.  Goście złożyli wszystkim świąteczne życzenia.
  Na stołach znalazły się m.in tradycyjny żur z białą kiełbasą, jajka faszerowane, śledzie, sałatka jarzynowa. Nie zabrakło tradycyjnych babek wielkanocnych,  bo czym by były święta bez babki. Atmosfera spotkania wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój.
  Dziękujemy naszym gościom za przybycie, życzenia i rozmowy.

  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk          
  kierownik Klubu Senior+ w Czaplinku    

 • Nowy Rok w Klubie Senior

  Nowy Rok w Klubie Senior+

  Nowy Rok w Klubie Senior+ zaczęliśmy od spotkania z ratownikiem medycznym, Panem Jarosławem Tarnowskim, który podzielił się swoją wiedzą na temat pierwszej pomocy oraz profilaktyki udarów i zawału serca. Nasi seniorzy starają się dbać o swoje zdrowie, dlatego  dwa razy w tygodniu ćwiczą w klubie pod okiem fizjoterapeutki, a także spędzają aktywnie czas na świeżym powietrzu.

  W styczniu tradycyjnie obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, nasi Klubowicze nie wyglądają na babcie i dziadków ani tym bardziej się nimi nie czują. Choć niektórzy doczekali się już sporego grona wnucząt  to laski, chusty i okulary posłużyły Im wyłącznie do wystylizowania się do śmiesznych zdjęć. Oczywiście u nas każda okazja jest dobra, żeby wypróbować zarówno te całkiem nowe jak i całkiem zapomniane przepisy, więc stół zastawiono różnymi smakołykami, które potem trzeba było spalić w tańcu.

  Seniorzy cenią sobie integrację międzypokoleniową, na początku lutego delegacja z naszego klubu wybrała się do zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek w Czaplinku. Panie czytały bajki, przygotowały słodką niespodziankę i uczestniczyły w zabawach z dziećmi. Furorę wśród milusińskich maluchów zrobiła Pani Wanda Tomaszewska, która pełna szalonych pomysłów spontanicznie przebrała się za klauna.

  Kolejną okazją do wspólnego pichcenia i biesiadowania  był Tłusty Czwartek. Faworki, oponki i  pączki znikały przy zapachu kawy w mgnieniu oka dając tym samym  sporo satysfakcji zaradnym gospodyniom.

  W Walentynki natomiast Seniorzy w czerwonych strojach, pięknie udekorowanym klubie i przy stole zastawionym łakociami w kształcie serduszek życzyli sobie miłości a także wspominali piękne chwile ze swojej przeszłości.

                                                                                                     Nina Rykowska               
   Instruktor kulturalno-oświatowy     

   

 • Grudzień w Klubie Senior

  Grudzień w Klubie Senior+

  Spotkania opłatkowe stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Radosna i życzliwa atmosfera towarzyszyła też spotkaniu wigilijnemu 14 grudnia 2023 r. w Klubie Senior+ w Czaplinku.

  W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: burmistrz Czaplinka p. Marcin Naruszewicz oraz kierownictwo MGOPS w Czaplinku. Po złożeniu sobie życzeń, podzieleniu się opłatkiem wszyscy przystąpili do degustacji potraw wigilijnych.

  Na stołach nie zabrakło śledzi, barszczu czerwonego z pasztecikami, pierogów oraz ryb i sałatek. Te wszystkie smakołyki przygotowali sami Seniorzy.

  Z kolei w ostatnich dniach grudnia grupa seniorów zebrała się by pożegnać stary rok, powspominać  miniony czas a także porozmawiać o planach i nadziejach związanych z nowym 2024 rokiem.  Na rozmowach się nie skończyło, był gustownie i smakowicie zastawiony stół a także tańce oraz prezentacja pięknych kreacji.

  Spotkanie sylwestrowe było  kolejną okazją do integracji naszych Seniorów, które przebiegło w uroczystej, ciepłej i rodzinnej atmosferze.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Aktywni Seniorzy

  Aktywni Seniorzy

  Po raz kolejny w 2023 r. Seniorzy z terenu naszej gminy, w tym 12 osób z Klubu Senior+ w Czaplinku uczestniczyli w projekcie „Aktywni Seniorzy” - dofinansowanym ze środków budżetu państwa z Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2023 ” realizowany przez Stowarzyszenie Lider Wałecki.

  Głównym celem projektu było zwiększenie uczestnictwa osób starszych  we  wszystkich dziedzinach życia społecznego, ich aktywizacja i integracja.

  Program ,,Aktywni+” przyczynia się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania seniorów w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publiczny.
  W edycji 2023 Seniorki biorące udział w projekcie  poszerzyły swoją wiedzę i umiejętności  w zakresie zdrowego żywienia, rozwinęły swoje zainteresowania w ramach warsztatów z wizażu i pielęgnacji urody, wzięły też udział w warsztatach rękodzielniczo-manualnych takich jak: decoupage, makrama oraz zajęciach sportowych i  wokalnych.

  Udział Seniorek w powyższych działaniach miał na celu umocnić kontakty towarzyskie,  wzmocnić ich kondycje psychiczną ale przede wszystkim przeciwdziałać samotności, na którą szczególnie narażone są osoby starsze i w tym zakresie cel został w pełni osiągnięty.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • We Wrocławiu

  Spacer śladami wrocławskich krasnali

  W ramach funkcjonowania  Klubu Senior+ w strukturach Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej   w Czaplinku we wrześniu nasze seniorki otrzymały dofinansowanie na organizację  czterodniowej wycieczki po najpiękniejszych zabytkach Wrocławia.
  Po przyjeździe i rozpakowaniu walizek wybrały się na punkt widokowy Sky Tower. W programie na kolejny dzień nie zabrakło zwiedzania m.in. Panoramy Racławickiej. Obraz „Bitwy pod Racławicami” to ogromne płótno przedstawiające bitwę w czasie powstania kościuszkowskiego. Eksponowany w ramach okrągłej struktury, punkt obserwacyjny znajduje się w centrum i pozwala zobaczyć rozmaite sceny pod różnym kątem. Seniorki odbyły także spacer po średniowiecznym Ostrowie Tumskim i najstarszych zabytkach Starego Miasta szlakiem wrocławskich krasnali. Uczestniczki wycieczki obejrzały też pokaz największej w Polsce Fontanny Multimedialnej przy Hali Stulecia, a później udały się na Mostek Pokutnic i do Wrocławskiego Ogrodu Japońskiego, który został zaaranżowany zgodnie z regułami projektowania tradycyjnych orientalnych ogrodów. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Pawilonu Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej  oraz  Zoo i Afrykarium.
  Seniorki zachwycone zabytkami miasta Wrocławia wróciły do domu zmęczone ale w świetnych humorach.  

  Nina Rykowska               
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Dzień ziemniaka

  Dzień ziemniaka

  Integracja, konkursy, ognisko – tak wyglądało spotkanie czaplineckich seniorów w stanicy wędkarskiej nad j.Drawskim.
  Nasi seniorzy zawsze chętnie i licznie uczestniczą w plenerowych rozrywkach, tak też było i tym razem. Kilkadziesiąt osób skorzystało z dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Podczas spotkania piekli ziemniaki i kiełbaski, tańczyli oraz brali udział w zorganizowanych przez siebie konkurencjach m.in. darta, rzuty na celność czy wyścigi sztafetowe.
  Pierwsze kolorowe liście na drzewach, zapach ogniska, jesienne promienie słońca oraz radosne rozmowy zapisały kolejną, piękną kartę historii  Klubu Senior+ w Czaplinku.

  Nina Rykowska              
  Instruktor kulturalno-oświatowy   

   

 • Urodziny

  Urodziny

  Kolejna udana impreza za nami !
  Tym razem seniorzy świętowali okrągłe urodziny trzech jubilatów. To nie były jednak klasyczne urodziny, to była impreza w stylu romskim ! Po wcześniejszych przygotowaniach w klubie, seniorki przebrane w zwiewne, kolorowe stroje, w rytmach cygańskiej muzyki ruszyły przez miasto w kierunku stanicy wędkarskiej. Tam czekało na nie  rozpalone ognisko, dobra strawa i jeszcze lepsza zabawa. Tańców, śpiewów  i konkursów  było bez liku, pogodny nastrój naszych seniorów rozgonił deszczowe chmury, a nawet udzielił się mieszkańcom Czaplinka i turystom.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy