Senior | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Senior

 • Logo senior plus

  Dotacja na funkcjonowanie Klubu "Senior+"

  W piątek 2 czerwca 2023 r.  p. Renata Podkowiak - Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku reprezentując  p. Marcina Naruszewicza Burmistrza Czaplinka udała się do  Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie - Delegatura Koszalin  celem  podpisania umowy na dofinansowanie  zadania współfinansowanego ze środków  Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 - Moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior+” - edycja 2023.  Gminie Czaplinek przyznano na ten cel dotację  w wysokości 38 400 zł.
  To już kolejny rok,  kiedy gmina Czaplinek pozyskała środki finansowe   na funkcjonowanie i utrzymanie czaplineckiego Klubu „Senior+” - przy obowiązkowym wkładzie własnym z budżetu gminy Czaplinek w kwocie 38 408 zł.
  Otrzymana kwota  będzie gwarancją sprawnego funkcjonowania  i utrzymania ośrodka wsparcia, zapewni odpowiednią jakość usług motywujących seniorów do aktywnego trybu życia oraz integracji międzypokoleniowej.

  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk         
  kierownik Klubu Senior+ w Czaplinku   

 • Jajka

  Jajeczko Wielkanocne w Klubie Senior+

  Okres przedświąteczny to czas przygotowań. Klubowicze  muszą podzielić czas na domowe obowiązki, jak i również znaleźć wolną chwilę, aby przyjść do Klubu. I tym razem nie zwiedli.
  Wielkanoc to piękne kolorowe palmy, posiana rzeżucha oraz kolorowe jajka, więc przygotowania zaczęły się dużo wcześniej.
      31 marca br. odbyło się spotkanie Wielkanocne w Klubie Seniora. Przy świątecznie udekorowanym stole spotkali się członkowie klubu oraz zaproszeni goście: burmistrz Czaplinka i przedstawiciele MGOPS w Czaplinku. Po wzajemnym złożeniu sobie życzeń nadszedł czas na uroczysty poczęstunek. Wszyscy razem zasiedli do stołu, mogli posmakować wielkanocnych potraw: żurku, faszerowanych jaj, sałatek  i pieczonego chlebka. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku.
  Uroczystości towarzyszyły ożywione rozmowy, które wprawiały seniorów w świąteczny, radosny  nastrój.

  Nina Rykowska             
  Instruktor kulturalno-oświatowy  

   

 • Kobiety i mężczyźni

  Dzień Kobiet i Mężczyzn

  Seniorzy i seniorki  naszego Klubu Senior + w Czaplinku spotkali się, aby świętować  Dzień Kobiet  i  Mężczyzn.
  Ujmującą częścią spotkania było czytanie wierszy. Panowie przygotowali na tę okazję recital wierszy o kobietach oraz napisane przez kobiety, odśpiewali gromkie „Sto Lat” oraz wręczyli naszym Paniom piękne kwiaty. Te zaś w ramach podziękowania przygotowały smaczny  poczęstunek i wręczyły Panom słodkie upominki. Odwzajemniły się też własnoręcznie napisanymi wierszami.
  Spotkanie przebiegło w przemiłej atmosferze przy dźwiękach muzyki, zapachu kawy i dużej dawce pozytywnego humoru.

   

  Autor:                                                    
  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk     
  kierownik Klubu Senior+  w Czaplinku 

 • Tłusty czwartek i ostatki

  Tłusty czwartek i ostatki

  Uczestnicy naszego Klub Senior+ nie przepuszczają żadnej okazji, aby wspólnie  spędzać czas. Taką okazją był Tłusty czwartek. Seniorzy podtrzymali tradycję Tłustego czwartku. W miłej atmosferze przy kawie i herbacie spożywali przygotowaną przez seniorki „tłustą rozpustę”.
  Potem przyszedł czas na ostatki. Seniorzy postanowili pożegnać tegoroczny Karnawał. Ogromna dawka energii i radości towarzyszyła dziś wszystkim w Klubie Seniora+. Nie zabrakło pysznego jedzenia,  śmiechu, dobrych humorów jak i również tańców.
  Nasi Seniorzy bardzo chętnie pomagają w zorganizowaniu wspólnych spotkań. Bardzo się cieszymy, że mamy takie osoby w Klubie, których nie trzeba namawiać do podjęcia inicjatyw, tylko sami je podejmują.

  Autor:                                                    
  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk     
  kierownik Klubu Senior+  w Czaplinku 

 • Dzień Zakochanych

  Dzień Zakochanych

  To nie pierwszy raz, kiedy seniorzy z Klubu Senior+ w Czaplinku obchodzili Walentynki. W tym roku również nie zabrakło serduszek, uśmiechów, dobrego humoru i zabawy. Uczestnicy spotkania spędzili czas na rozmowach przy przygotowanych potrawach, cieście, słodkim upominku i przygotowanych zabawach.  W takim gronie można było nie tylko pośpiewać piosenki o miłości, ale również zatańczyć. Jak widać czaplineccy seniorzy nie mają czasu się nudzić,  a  pozytywnej energii  w Klubie Senior+ nie brakuje.

  Autor:                                                    
  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk     
  kierownik Klubu Senior+  w Czaplinku 

 • Jubileusz Klubu

  Jubileusz Klubu Senior+ w Czaplinku

  To już 5 lat !
  Pełni energii, zaangażowani w życie kulturalne miasta, zawsze gotowi do działania, dbający o swój rozwój i swoją integrację społeczną. Tacy są czaplineccy seniorzy, którzy od 5 lat prężnie działają  w Klubie Senior+.
  W czwartek 12 stycznia br. dokładnie w rocznicę oficjalnej inauguracji Klubu, odbyły się skromne ale uroczyste obchody jubileuszu Klubu Senior+. Zebranych gości: burmistrza Czaplinka Marcina Naruszewicza,  zastępcę burmistrza Czaplinka Janusza Bartczaka, byłego burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra,  a przede wszystkim seniorów powitali gospodarze uroczystości – kierownik i pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku.
  Na wstępie przypominano pięcioletnią już historię Klubu.
  W roku 2017 zgodnie z decyzją ówczesnego burmistrza Adama Kośmidra  i radnych został złożony stosowny wniosek do Ministerstwa Rodziny, Pracy  i Polityki Społecznej o utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+. Pracownicy Urzędu Miejskiego w Czaplinku zajęli się procesem tworzenia wniosku, remontu, dostosowaniem pomieszczeń  do potrzeb seniorów oraz koordynacją zadania. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Senior+”  na lata 2015-2020 Edycja 2017 – Utworzenie i wyposażenie Klubu Senior+  Moduł I. Całkowity koszt zadania zamknął się w kwocie 250.00 zł. Gmina na jego realizację otrzymała dotację przyznaną z MRiPS wysokości 150.00 zł, przy wkładzie własnym  gminy Czaplinek w kwocie 100.00 zł.
  Dnia 12 stycznia 2018 roku oficjalnie rozpoczął działalność Klub Senior+ w Czaplinku, przy ulicy Moniuszki 26. Obiekt i prowadzenie zadania przekazano Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czaplinku.  
  W kolejnych latach z pozytywnym wynikiem pozyskiwano środki finansowe na funkcjonowanie i utrzymanie Klubu  z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 - Moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Klubu Senior+”, przy obowiązkowym wkładzie finansowym z budżetu gminy Czaplinek.
  Dla polityki senioralnej w naszej małej ojczyźnie utworzenie Klubu miało duże znaczenie.  Utworzono miejsce przyjazne seniorom. Miejsce, w którym mogą czerpać inspiracje do ubogacania swojego życia poprzez kontakty bezpośrednie. Seniorzy mają możliwość spotykania się przez pięć dni w tygodniu nie tylko, by ze sobą pobyć, ale też po to, by wciąż się rozwijać. Organizowane są tematyczne prelekcje, warsztaty, spotkania integracyjne oraz spotkania z pasjonatami, osobami reprezentującymi różne profesje.  Zdobywają także wiedzę i nowe doświadczenia podczas  wyjazdów  i wycieczek. Seniorzy czynnie i chętnie uczestniczą w życiu klubu, włączając się w różnego rodzaju wydarzenia lub je organizując.
  Gratulacje, podziękowania oraz najlepsze życzenia na kolejne lata działalności złożyli seniorom przybyli goście. Przygotowano słodki poczęstunek – upieczony przez Seniorki Klubu oraz urodzinowy tort.
  Wrażeń artystycznych dostarczyła nam jedna z członkiń Klubu p. Wanda Tomaszewska, która na tę okazję przygotowała i wyrecytowała przepiękny wiersz:

  „My dalej jak jedna rodzina.
  Choć już 5 lat mija.
  Moc życzeń sobie życzymy,
  troski, smutki przed drzwiami zostawiamy.
  A uśmiech kolegów, koleżanek ,
  w kosz słodyczy przemieniamy.
  Gimnastykę, pieczenie, gotowanie, gry, zabawy to wszystko mamy.
  Z wyjściem z klubu się ociągamy.
  Ach, jaka ulga, jutro też się spotkamy!”

  Czas pokazał, że powstanie placówki i kontynuowanie jej funkcjonowania przez obecnego włodarza p. Marcina Naruszewicza jest bardzo trafną decyzją, a klub cieszy się dużą popularnością wśród seniorów.
  Seniorom klubu  gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych wspaniałych lat działalności.


  Opracowała:
  Katarzyna Mikuła-Młynarczyk
  kierownik Klubu Senior+ w Czaplinku

   

 • Spotkanie opłatkowe

  Spotkanie opłatkowe w Klubie Senior+ w Czaplinku

  Prawdziwie rodzinna atmosfera zapanowała w piątek dnia 16 grudnia w naszym klubie. Jak co roku, aby tradycji stała się zadość Seniorzy z Klubu Seniora+ w Czaplinku  działającego w strukturach w Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  podzielili się opłatkiem, aby wspólnie przeżyć namiastkę Wigilii.
  Do wspólnego stołu zasiadło kilkunastu seniorów oraz zaproszeni goście: Marcin Naruszewicz burmistrz Czaplinka, Renata Podkowiak kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Czaplinku, ks. mgr Kazimierz Drynikowski Sdb z czaplineckiej parafii oraz pracownicy tutejszego ośrodka pomocy społecznej.
  Oprócz wspólnego ucztowania Słowo Boże, symboliczne dzielenie się opłatkiem i upominek od Św. Mikołaja. Wszyscy złożyli sobie bożonarodzeniowe życzenia i zasiedli do wspólnego stołu pełnego wigilijnych potraw przygotowanych przez  samych uczestników Klubu.

 • Julian Tuwim

  Julian Tuwim „Rzepka”

  8 grudnia członkowie Klubu Senior+ w Czaplinku udali się do miejscowego, zaprzyjaźnionego Niepublicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek. Nasi aktorzy zaprezentowali inscenizację teatralną do wiersza Juliana Tuwima ‘Rzepka”.
  Był to wynik ciężkiej pracy i  prób  na warsztatach teatralnych w ramach  udziału w projekcie „Aktywni Seniorzy”. Zadanie realizowane jest przez Stowarzyszenie Lider Wałecki, dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego na Rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025, Edycja 2022.