Usługi i produkty z logo Szwajcarii Połczyńskiej | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Usługi i produkty z logo Szwajcarii Połczyńskiej

 • pałac Siemczyno

  Pałac Siemczyno

  #SzwajcariaPołczyńska Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach, którzy działają w ramach marki regionalnej Szwajcaria Połczyńska.

  W dużym, liczącym około 3,4 ha, założonym jeszcze w latach 30-tych XVIII wieku, parku, składającym się z dębów, lip, klonów, świerków, kasztanowców, pięknej grabowej alei kryje się największy i najpiękniejszy w okolicach Czaplinka pałac.

  Wybudowany został w latach 1722-1726 w stylu barokowym, później został powiększony i przebudowany. Wzniesiono go na planie podkowy, z tarasem pośrodku, część środkowa nakryta jest mansardowym dachem, lewe skrzydło piętrowe, prawe to niska przybudówka. Z dawnego wyposażenia pozostało niewiele, są fragmenty dwóch kominków, resztki jednego pieca z holenderskich kafli, oraz gipsowe sztukaterie w jednej z sal pałacowych na piętrze. Do końca XVIII wieku pałac był własnością rodu Golców, w XIX wieku należał do rodu von Arnim, do 1945 r. należał do rodziny von Bredow. Teraz mogą Państwo odwiedzić to niezwykłe miejsce i poczuć magię Siemczyna.


  Od maja 2019 roku w pałacu działają dwa niezwykłe muzea – Interaktywne Muzeum Baroku i Uniwersalium Rzemiosł Różnych Interaktywne Muzeum Baroku zlokalizowane jest w obszernych pałacowych piwnicach. W poszczególnych salach, zorganizowano wg analizy historycznej, ale również wyobraźni tworzących, w jaki sposób mógł funkcjonować dwór barokowy, jakie poszczególne pomieszczenia i gabinety mogły znajdować się w takim pałacu i jak wyglądało codzienne życie mieszkańców.
  To nie jest zwykłe muzeum, tu możesz dotykać, poszukiwać i pytać.
  Z kolei, ogromne pałacowe strychy przyciągają odkrywców ekspozycją prezentującą dawne rzemiosła (m.in. garncarstwo, bednarstwo, kotlarstwo). Przez okna można podziwiać panoramę okolicy, a widok porównać z fotografiami sprzed kilkudziesięciu lat. Przepięknie zachowana więźba dachowa ukazuje kunszt dawnych architektów, który zadziwia współczesnych. Uniwersalium to nie tylko ekspozycja, to również żywe spotkanie ze sztuką rzemieślniczą i pierwsze kroki przyszłych budowniczych. Niezwykła przestrzeń pobudza wyobraźnię i sprawia zwiedzającym mnóstwo radości.
  W pałacu znajduje się również wystawa porcelany z kolekcji lokalnej kolekcjonerki pani Czesławy Hamerskiej oraz prace artystyczne powstające podczas plenerów organizowanych przez Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa.
  Informacje i rezerwacje: tel. 94 375 86 21

  Więcej informacji na stronie internetowej: www.palacsiemczyno.pl

 • miody pojezierza drahimskiego

  Gospodarstwo Pasieczne „Maja”. Z czułości do pszczół

  #SzwajcariaPołczyńska Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach, którzy działają w ramach marki regionalnej Szwajcaria Połczyńska.

  - W naszej pasiece w sezonie letnim pracuje około 15 osób – piszą właściciele Pasieki Katarzyna i Radosław Bondaruk. I dodają z czułością: - Niewątpliwie bohaterem naszego zespołu są pszczoły, to one są najważniejsze, bez nich nie byłoby życia!

   

 • obiekt z logo szwajcarii

  Smażalnia i wędzarnia ryb ,,U Romana'' w Starym Drawsku

  #SzwajcariaPołczyńska Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach, którzy działają w ramach marki regionalnej Szwajcaria Połczyńska.
  Firma nasza powstała w 1991 r. i od tego czasu specjalizuje się w przetwórstwie ryb słodkowodnych. Na początku było to wędzenie i smażenie ryb, lecz z biegiem czasu zajęliśmy się również robieniem ryb w słoikach. Ryby wędzone takie jak sielawa z pomocą LGR-Szczecinek została wpisana na listę produktów regionalnych pod nazwą ,,Sielawa wędzona z Pojezierza Drawskiego’’. Nasza firma jest wpisana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego jako producent produktów Dziedzictwa Kulinarnego. Nasze produkty w słoikach robimy w zalewach octowych i octowo-miodowych na miodzie Pojezierza Drawskiego (również wpisanego jako Dziedzictwo Kulinarne). Ryby, które oferujemy to: sielawa, sieja, pstrąg, okoń, szczupak, lin, płoć, karaś, troć i śledź.
  Link do strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=100082881025399

 • Słoneczny czarter z logo Szwajcarii

  Słoneczny Czarter

  #SzwajcariaPołczyńska Cykl artykułów informujących o lokalnych usługodawcach i producentach działających w ramach marki regionalnej Szwajcaria Połczyńska.
  Szwajcaria Połczyńska to nie tylko wzniesienia i górki, ale też fantastyczne żeglowne jeziora. W tym drugie najgłębsze jezioro w Polsce – Jezioro Drawsko. Wprawdzie sezon żeglarski się skończył, ale czas pomyśleć o kolejnym. Niezastąpiona jest w tym przypadku możliwość wypożyczenia jachtów w „Słonecznym Czarterze” – czyli u partnera Marki Szwajcaria Połczyńska. Jachty cumują na przystani Campingu WAJK, 78-551 Piaseczno 23.


  Kontakt: Jachty Drawsko – Czartery Słoneczny Czarter ul. Rzemieślnicza 1, 78-320 Połczyn Zdrój,
  tel. 519 874 720
  e-mail: kontakt@slonecznyczarter.pl
  strona internetowa: Słoneczny Czarter (slonecznyczarter.pl)