Festyn z okazji Dnia bez Samochodu oraz wręczenie nagród w konkursie fotograficznym | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Festyn z okazji Dnia bez Samochodu oraz wręczenie nagród w konkursie fotograficznym

22 września 2022 r. na czaplineckim Rynku odbył się festyn z okazji Dnia bez Samochodu zorganizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności. Gmina Czaplinek od wielu lat zgłasza swój udział w akcji, włączając się w kampanię promocyjną „zielonego transportu”.
W tym roku w ramach akcji ogłoszono konkurs fotograficzny pn.: „Rowerem i pieszo przez Gminę Czaplinek”, a wyniki ogłoszono podczas festynu.
Rynek tego dnia ozdobiony był pracami konkursowymi, wykonanymi przez mieszkańców gminy. Wystawa fotograficzna cieszyła się zainteresowaniem zarówno uczestników festynu jak i przechodniów.
Tuż po godzinie 13:00 burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz przywitał uczestników, którzy postanowili spędzić popołudnie na czaplineckim Rynku. Pierwsza część festynu to rysowanie kredą haseł i obrazków związanych ze świętowaniem dnia bez samochodu. Dzieci z ogromną radością rysowały rowery i hulajnogi, tym bardziej, że nagrodą była wata cukrowa i popcorn, które otrzymały na stoisku Czaplineckiego Ośrodka Kultury.
Następnie rozpoczął się konkurs wiedzy o Czaplinku, poprowadzony przez panie z czaplineckiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Henrykę Rosiak i Bożennę Kamińską. Do konkursu przystąpiło wiele dzieci, które mogły pochwalić się wiedzą o swoim rodzinnym mieście. W nagrodę otrzymywały gadżety promocyjne z logo gminy, a także gadżety promujące Europejski Tydzień Mobilności, które w ramach współpracy Gmina Czaplinek otrzymała z Departamentu Strategii Transportu Ministerstwa Infrastruktury. Najchętniej wybieraną nagrodą był dzwonek do roweru z logo Gminy Czaplinek.   
W oczekiwaniu na największą atrakcję festynu - wyścigi na rowerach, hulajnogach i rowerkach biegowych dzieci mogły skorzystać z malowania twarzy na stoisku CzOK-u.
Nadszedł czas wyścigów. Na mecie czekały wspaniałe nagrody, medale i puchary zdobyte podczas kolarskich zawodów przez mistrza kolarstwa Jana Dymeckiego. Nasz sportowiec osobiście stał na mecie i oceniał umiejętności najmłodszych. Dało się odczuć rywalizację wśród dzieci, które z ogromną radością docierały jako pierwsze na metę. Nie zabrakło kibicujących kolegów i mocno zaangażowanych rodziców, którzy wspierali swoje pociechy podczas wyścigów.
Gdy emocje już opadły odbyło się spotkanie z ekologiem panem Arturem Furdyną, który nawiązał świetny kontakt z dziećmi i dorosłymi, opowiadając o cennym darze jakim jest woda na ziemi. W dyskusji z prowadzącym dzieci pochwaliły się dużą troską o naszą planetę, opowiadając o swoich staraniach w jaki sposób wspólnie z rodzicami dbają o ekologię.  
Następnie burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz wraz z panią Aliną Karolewicz członkinią trzyosobowej Komisji Konkursowej dokonującej wyboru zwycięskich zdjęć w konkursie fotograficznym przystąpili do ogłoszenia wyników.

Zwycięzcami konkursu zostali:

 • Piotr Kowalski (Jezioro Drawsko)
 • Rafał Rycerski (Ostroróg)
 • Zbigniew Januszaniec (Droga do Starego Kaleńska)


Następnie po odbiór wyróżnień zaproszono:

 • Mirosława Kramarczyka (Głaz Tempelburg, Jezioro Drawsko, Pomost na Nadbrzeżu Drawskim, Pomost nad j. Drawsko)
 • Agatę Tomczak (dwa zdjęcia jeziora Drawsko)
 • Zbigniewa Januszańca (Rzeźba „Wodnik” przy promenadzie)
 • Ewę Turkowską (Siemczyno zimą, Niwka - wrzesień, widok na j. Wilczkowo z Siemczyna, las Siemczyno, żurawie Siemczyno)
 • Kordiana Kramarczyka (Nadbrzeże Drawskie, Ośrodek Kusy Dwór, Stare Drawsko pomost)
 • Magdalenę Mariańską (Rynek Miejski w Czaplinku)
 • Piotra Kowalskiego (Pomost na plaży miejskiej w Czaplinku)
 • Rafała Rycerskiego (Dzieci słońca)
 • Justynę Antoniak (Psie Głowy, Jezioro Czaplino)
 • Elwirę Kramarczyk (Plaża miejska nad j. Drawsko, Rynek Miejski w Czaplinku)

Zwycięzcy odebrali nagrody, gadżety promocyjne oraz vouchery na zakup sprzętu elektronicznego, natomiast wyróżnieni książki oraz gadżety gminne.
Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie konkursem oraz ogromna ilość nadesłanych fotografii. Zgodnie z postanowieniami regulaminu organizator konkursu wybierze 13 fotografii, które będą zdobić kartki kalendarza Gminy Czaplinek wydanego na 2023 r.

Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za wspaniałą zabawę i aktywność podczas wspólnego świętowania.
Dziękujemy za organizację wyścigów rowerowych Janowi Dymeckiemu, paniom z czaplineckiego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Henryce Rosiak i Bożennie Kamińskiej za przeprowadzenie konkursu wiedzy o Czaplinku, panu Arturowi Furdynie za pouczający wykład oraz paniom Anecie i Ani z Czaplineckiego Ośrodka Kultury za serwowanie waty i popcornu oraz piękne malowanie twarzy najmłodszych.
Dziękujemy również paniom Alicji Nowickiej, Beacie Biegajło i Alinie Karolewicz za niełatwą pracę w komisji konkursowej.
Zachęcamy do świętowania dnia bez samochodu przez cały rok.


Autor: Katarzyna Kibitlewska – kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji