Koncert „Trio Mandili” w Czaplinku | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Koncert „Trio Mandili” w Czaplinku

11 maja 2022 roku mieszkańcy i goście Czaplinka byli świadkami niezwykłego wydarzenia. W naszym miasteczku wystąpił światowej sławy gruziński zespół „Trio Mandili”. Żeńskie trio zyskało popularność po tym, jak w 2014 roku opublikowało w sieci śpiewaną podczas spaceru piosenkę, nakręconą telefonem komórkowym. Klip z gruzińską piosenką ludową „Apareka” został odtworzony kilka milionów razy w serwisie YouTube, a łączna liczba wyświetleń kanału przekroczyła w 2021 roku 130 mln.
Koncert w Czaplinku wywołał wiele emocji, choćby z racji na to, że niezwykle uzdolnione Gruzinki występują zazwyczaj w dużych miastach. Wydarzenie w naszym mieście odbyło się dzięki staraniom burmistrza Czaplinka Marcina Naruszewicza pomiędzy koncertami zespołu we Wrocławiu i Poznaniu.
Warto nadmienić, że trasa koncertowa po Polsce ma na celu wsparcie uchodźców z Ukrainy, którzy w większości przebywają właśnie w naszym kraju. Od początku wojny w Ukrainie, artystki wspierają ofiary wojny poprzez swoją fundację „Mandili Cares”. Również w przypadku Czaplinka dochód z koncertu trafił do tej fundacji, a środki będą wykorzystane na konkretną pomoc uchodźcom.
Przez ponad godzinę trzy energiczne, piękne i młode kobiety śpiewały przy akompaniamencie gruzińskiego instrumentu ludowego panduri tradycyjne pieśni z różnych regionów swojego kraju. Ich radość i energia udzieliła się wszystkim odbiorcom, panie kilkakrotnie bisowały, a po koncercie udzieliły wszystkim chętnym mnóstwo uwagi pozując do zdjęć, rozdając autografy, rozmawiając o swojej działalności.
Z inicjatywy pani Anny Minkiewicz podczas koncertu można było zakupić od pań z Ukrainy przebywających w naszym regionie tradycyjne pierogi i pielmieni.
Dodatkowym punktem programu był wspólny występ czaplineckiego Duetu „Zoriuszka” i „Tria Mandili”. Artystki brawurowo wykonały wspólnie ukraińską pieśń ludową „Tyż mene pidmanuła”, a następnie Duet „Zoriuszka” zaśpiewał sam tradycyjną pieśń „Oj chmelu” – również z Ukrainy. Był to rodzaj ukłonu w stronę uchodźców, którzy licznie przybyli na ten niezwykły koncert.
To był niezapomniany wieczór, zarówno dla fanów jak i dla artystek. W rozmowach po koncercie, członkinie tria podkreślały wspaniałą atmosferę naszego miasta, serdeczność mieszkańców i organizatorów.
Wydarzenie zorganizowała Gmina Czaplinek przy współpracy z Czaplineckim Ośrodkiem Kultury (przygotowanie sceny wraz z nagłośnieniem i oświetleniem oraz obsługa techniczna), nocleg i śniadanie w Pałacu Siemczyno zasponsorował pan Adam Andziak, a smaczną kolację na zlecenie Gminy przygotowała pani Anna Szpakowska z „Pizzerii” na Rzeźnickiej.
Serdecznie dziękujemy za pomoc!

Magdalena Urlich, inspektor ds. informacji turystycznej i marketingu