„Mobilność szansą na rozwój zawodowy”, czyli podsumowanie wyjazdu w ramach realizowanego projektu Erasmus+ w Zespole Szkół w Czaplinku | Urząd Miejski w Czaplinku

01
polandrock
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
LadyPunk
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

„Mobilność szansą na rozwój zawodowy”, czyli podsumowanie wyjazdu w ramach realizowanego projektu Erasmus+ w Zespole Szkół w Czaplinku

W dniach 29.03. – 12.04.2025r. w Maladze przebywała grupa uczniów i nauczycieli w ramach realizowanego w naszej szkole projektu Erasmus+.

🔷️ Uczniów reprezentowali Oktawian Sekrecki oraz Michał Simiński. Obaj są uczniami Szkoły Branżowej i doskonalą swoje umiejętności w zawodzie kucharza.

🔷️ W roli opiekuna uczniów, do Malagi wyjechała Pani Wioletta Piotrowska, a w ramach JOB SHADOWING, uczestniczyły w nim Panie Weronika Pietkiewicz oraz Małgorzata Hałuszczyk.

🔷️ Koordynatorem wyjazdu i opiekunką projektu jest Pani Marta Gańska, która od początku czuwa nad jego realizacją.

🔷️ Organizacją wspierającą jest EUROMIND, który między innymi zapewnia opiekę na miejscu podczas pobytu. Tym razem miejscem naszego zakwaterowania był HOSTEL ALBERQUE INTURJOVEN w TORREMOLINOS. Przebywaliśmy tam dwa tygodnie. Samo Torremolinos to urocza miejscowość i ważny ośrodek turystyczny regionu Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. Razem z sąsiadującą Benalmadeną i Fuengirolą należy do tzw. hiszpańskiego trójmiasta. Z miejsca zakwaterowania w ciągu kilku minut, mogliśmy dojść na piękną plażę, posłuchać szumu fal, zjeść pyszne lody, posłuchać pięknego hiszpańskiego języka, popatrzeć z góry na panoramę miasta i wybrzeże, korzystając z TORREMOLINOS EYE czy też pospacerować pięknym deptakiem, po którym stąpali Salvador Dali czy Pablo Picasso.

🔷️ Nasi uczniowie odbywali praktyki zawodowe w HOTELU PARASOL by DOROBE w Torremolinos. Hotel położony około 200 metrów od PLAYAMAR BEACH, dziś jest hotelem, który posiada 4 gwiazdki. Praktyki odbywały się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 14.00. Z miejsca zakwaterowania, dojazd autobusem zajmował około 40 minut. Opiekun uczniów Pani Wioletta Piotrowska miała okazję bywać w hotelu Parasol, a Panie Weronika Pietkiewicz i Małgorzata Hałuszczyk odwiedziły to miejsce w ramach JOB SHADOWING, gdzie mogły od jego managera dowiedzieć się jak funkcjonuje hotel, co oferuje w ramach świadczonych usług, odwiedziły jeden z apartamentów oraz poznały tajniki hotelowej codzienności.

🔷️ Program Erasmus+ otworzył przed naszymi uczniami drzwi do zdobywania wiedzy, nabywania nowych umiejętności, które przez przyszłych kucharzy zostaną wykorzystane w ich pracy zawodowej. Dzięki pracy z kilkoma szefami kuchni, Oktawian i Michał zdobyli nowe umiejętności, poznali potrawy wywodzące się z tradycyjnej hiszpańskiej kuchni, utwierdzili się w przekonaniu, że podstawą dobrej kuchni jest najlepszy produkt, wzbogacając tym samym swoje prywatne dossier, otrzymanym certyfikatem. Zdobyte doświadczenie przywieźli do Polski, wykorzystają je w przyszłej zawodowej pracy.

🔷️ Pobyt w Hiszpanii, praca w hotelowej kuchni, z najlepszymi szefami kuchni, utwierdziły naszych uczniów w przekonaniu, że są właściwymi osobami we właściwej klasie. Ponadto obaj zadeklarowali, że chętnie wróciliby do Torremolinos po to, by poszerzać swoją wiedzę i zyskać kolejne umiejętności.

🔷️ JOB SHADOWING, o którym już wspomnieliśmy to technika, która służy rozwojowi kandydatów na wybrane stanowiska oraz samych pracowników. Osoba ucząca w ramach stażu towarzyszącego staje się poniekąd cieniem pracownika o większym doświadczeniu i umiejętnościach. Dzięki tej metodzie asystent otrzymuje realny obraz pracy w danej firmie. Panie – Weronika Pietkiewicz i Małgorzata Hałuszczyk w ramach job shadowing obejrzały hotel, w którym nasi uczniowie odbywali praktyki, zapoznały się z zasadami uprawy drzew oliwnych w basenie Morza Śródziemnego, poznały techniki tłoczenia oliwy oraz dowiedziały się, jaki gatunek oliwy wykorzystać do konkretnej potrawy. Uczestniczyły także w przygotowaniach do serwisu restauracyjnego, zorganizowanego w jednym z centrów edukacyjnych w Maladze, które specjalizuje się w tym zakresie. Tym samym zdobyły doświadczenie w hiszpańskiej gastronomii.

🔷️ Możliwość nauki języka hiszpańskiego, a dokładniej rzecz ujmując, podstaw tego pięknego języka, była jednym z elementów tego wyjazdu. Oktawian i Michał uczestniczyli w kursie języka hiszpańskiego, którego organizatorem był EUROMIND i w biurze tej organizacji odbywały się zajęcia, a lektorami byli pracownicy organizacji wspierającej. W sumie było to 5 spotkań, a każde z nich trwało 1,5 h. Zajęcia zakończyły się egzaminem, który obaj uczniowie zdali, otrzymując stosowny certyfikat. Zmaganiom uczniów podczas egzaminu przyglądała się Pani Wioletta Piotrowska, dzielnie ich przy tym wspierając. Zaraz po egzaminie odbyło się podsumowanie naszego dwutygodniowego pobytu w obecności naszego opiekuna z EUROMIND’u – Pana Wilder’a Quiroza. Spotkanie zakończyło się wypełnieniem ankiet, będących ewaluacją naszego pobytu w ramach realizowanego projektu.

🔷️ Pisząc o podsumowaniu, wspomnimy jeszcze o tym, co mieściło się w założeniach wyjazdu.

Nie sposób pominąć tego, co udało nam się zobaczyć w samej Maladze przez cały okres pobytu w tym pięknym mieście. Część z kultowych w Maladze miejsc, mogliśmy poznać podczas Malaga Tour, a część poznawaliśmy podczas indywidualnych pobytów w mieście Picassa. Sercem Malagi jest historyczne centrum miasta, które skrywa większość kluczowych atrakcji, takich jak Katedra, Rzymski Teatr, twierdza Alcazaba, zamek Gibralfaro, Muzeum poświęcone Pablowi Picasso i wiele innych. Stare miasto Malagi to jednak nie tylko mekka dla miłośników historii, kultury i sztuki, ale także idealne miejsce na spacer, zakup pamiątek, czy obiad w jednej z wielu znakomitych restauracji, gdzie można spróbować tradycyjnych tapas czy paella’i. Ponadto nie można pominąć takich atrakcji jak Playa de la Malagueta czy Centre Pompidou Malaga, czyli muzeum sztuki współczesnej na wzór tego w Paryżu.

🔷️ Sama Malaga otrzymuje od nas 10/10, praktyki zawodowe, zdobyte przez uczniów umiejętności i wiedza są bezcenne i zostaną wykorzystane w przyszłości.

🔷️ Program Erasmus+ daje możliwości, otwiera drzwi do tego co nieznane, ale warte poznania. Przede wszystkim wspiera rozwój uczniów i nauczycieli naszej szkoły, przyczyniając się do podnoszenia jakości kształcenia zawodowego oraz promowania współpracy międzynarodowej.

Tekst: Wioletta Piotrowska