Obchody 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Obchody 78. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022 r. na czaplineckim rynku odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Obchody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Bastion Czaplinek.

Uroczystości poprowadził Michał Olejniczak, który podziękował zebranym mieszkańcom i turystom za przybycie.

O godzinie 17:00, tak zwanej godzinie „W”, kiedy to 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęły się walki powstańcze, na czaplineckim rynku zabrzmiały syreny, odpalono race dymne, nastąpiło uroczyste podniesienie flagi przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uroczyście odśpiewano Hymn Państwowy.

W dalszej części uroczystości głos zabrał ksiądz proboszcz Andrzej Mimier, który poprowadził modlitwę za poległych. Następnie wysłuchano krótkiej historii dotyczącej Powstania Warszawskiego. Głos zabrał Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, który podziękował stowarzyszeniu Bastion Czaplinek za zorganizowanie obchodów oraz uczestnikom za to, że przybyli tak licznie na tę uroczystość.

Tuż po wystąpieniach delegacja władz miasta, delegacja stowarzyszenia Bastion Czaplinek oraz uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i znicze przy kotwicy, symbolu Polski Walczącej. Złożono również cegiełki pamięci, które wcześniej można było znaleźć w różnych miejscach w Czaplinku.

 Kolejnym punktem uroczystości było wspólne śpiewanie „nie” Zakazanych Piosenek, a następnie udano się do Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.

Przed oficjalną częścią uroczystości odbył się pokaz broni strzeleckiej oraz kolekcjonerskiej, w czasie którego zaprezentował się Klub Strzelecki LOK „Kaliber.22” oraz Stowarzyszenie o Charakterze Strzeleckim i Kolekcjonerskim „Czapla”.

 

Tekst: Krystyna Zasławska, inspektor ds. promocji i turystyki