XIII Bieg Charytatywny im. chor. Kazimierza Masiowskiego z okazji 78. rocznicy powrotu Polskości na Pomorze | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

XIII Bieg Charytatywny im. chor. Kazimierza Masiowskiego z okazji 78. rocznicy powrotu Polskości na Pomorze

O poranku w niedzielę 12 marca 2023 r. w parku miejskim przy ulicy Wałeckiej w Czaplinku zebrali się miłośnicy aktywności na zewnątrz. Pomimo zalegającego od kilku dni śniegu i ujemnej temperatury, dobre humory i gorące serca rozgrzały atmosferę. A wszystko po to, by upamiętnić zdobycie miasta i ponowne przyłączenie tych ziem w poczet granic Polski, nie tylko poprzez wysiłek i wylanie potu, ale również poprzez pomoc potrzebującym.

W tym roku wpisowym dla uczestników była darowizna na dzieci ze spektrum autyzmu.

Zaraz po otwarciu zawodów, którego dokonał zastępca burmistrza Czaplinka Janusz Bartczak, tradycyjnie zmagania rozpoczęli najmłodsi 3 i 4, a następnie 5 i 6 latkowie na dystansie 100 m, przy wsparciu rodziców i opiekunów. Później nastąpiły rywalizacje dzieci i młodzieży na dystansach od 400 do 1200 m, podczas których byliśmy świadkami zaciętej walki w niełatwych warunkach, przy ogromnym dopingu zebranej publiczności. Dla wszystkich uczestników przewidziano pamiątkowe medale, a dla najlepszych dyplomy i drobne upominki. W rywalizacjach dla dzieci i młodzieży udział wzięło 61 uczestników.

Wraz z wybiciem godziny 11:00 nastąpił start biegu głównego na dystansie 5 km, a dwie minuty za biegaczami wyruszył marsz nordic walking. Trasa przebiegała z parku miejskiego wzdłuż jeziora Czaplino do plaży miejskiej i po okrążeniu pagórka następował powrót by ponownie wykonać tą samą pętlę po drogach gruntowych, przy kilku niewielkich wzniesieniach. Śnieg na trasie podniósł trochę stopień trudności, jednak nie przeszkodził najlepszym biegaczom pokonać ten dystans w nieco powyżej 20 minut. Z pośród 77 biegaczek i biegaczy jako pierwszy na metę dotarł Karol Baliński z Drawska Pomorskiego (20:28.20), drugi Tomasz Chmielewski z Barwic (21:11.90), a trzeci Paweł Bachanek ze Złocieńca (21:26.90). Wśród kobiet pierwsza była Magdalena Wiśniewska z Drawska Pomorskiego (23:41.90), druga Małgorzata Hoffmann z Wałcza (25:23.90), trzecia Katarzyna Maciejewska z Drawska Pomorskiego (25:36.70). W marszu nordic walking udział wzięło 30 osób, gdzie najlepszym okazał się Krzysztof Pyrek z Wałcza (34:08.90), drugi był Roman Wojtczak z Czaplinka (36:55.50), a trzeci w śród mężczyzn był Ryszard Karcz ze Złocieńca (43:03.45). Natomiast wśród kobiet zwyciężyła Urszula Wojtczak z Czaplinka (36:56.05), druga była Mirela Bany z Drawska Pomorskiego (39:39.75), a trzecia Monika Knitter z Polanowa (39:40.80). Szczegółowe wyniki wszystkich biegów dostępne na stronie: b4sport

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Sportowe Grupa Biegowa Rundorfina wraz Gminą Czaplinek i dzięki darowiznom od 168 uczestników łącznie zebrano 5672,92 zł, kwota ta zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom z autyzmem. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników!

Dziękujemy za pomoc w zabezpieczeniu trasy przez OSP Czaplinek, wspaniałym wolontariuszom, szczególnie dziewczynom z ośrodka MOW w Czaplinku i wszystkim, którzy wsparli swoją pracą ten bieg. Podziękowania dla Wojciecha Kusego za przygotowanie posiłku regeneracyjnego, jak zawsze było pysznie.

Ogromne podziękowania dla sponsorów: Orskov Foods S.A., DS. Sp. z o.o. Kluczewo oraz Gminie Czaplinek. Wszystkim uczestnikom i przybyłym na wydarzeniu bardzo dziękujemy za obecność, wspólne zmagania i doping. Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia, najbliższe w ostatnią sobotę września VI Bieg Rybaka.

Organizacja Biegu Charytatywnego była realizowana w ramach zadania publicznego pn.: "Organizacja imprez biegowych i treningów w roku 2023”, współfinansowanego ze środków otrzymanych z Gminy Czaplinek.

Autor: Piotr Tylman - stowarzyszenie Grupa Biegowa Rundorfina