Uwaga na barszcz Sosnowskiego!!! | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!!!

Uwaga na barszcz Sosnowskiego!!!

Ostrzeżenie przed trującą rośliną – barszcz Sosnowskiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim ostrzega przed zagrożeniem zdrowotnym wynikającym z kontaktu z rośliną barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego to jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin występujących w Polsce i stwarzających poważne zdrowotne konsekwencje dla osób kontaktujących się z jakąkolwiek częścią tej rośliny lub olejkami eterycznymi przez nią wydzielanymi, szczególnie w słoneczne, upalne dni. Przebywanie w bliskości barszczu stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka! Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. Oprócz oparzeń kontakt z rośliną może wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek.

Pierwszą pomocą przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego jest niezwłoczne, dokładne umycie skóry dużą ilością letniej wody z mydłem oraz unikanie słońca przez co najmniej 48 h. Jeżeli objawy nie zelżą lub pojawią się nowe należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.   

Barszcz Sosnowskiego może występować na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach oraz lasach. Roślina często mylona jest z koprem lub arcydzięglem. Pomocne w rozpoznaniu barszczu mogą być jego cechy charakterystyczne takie jak:

  • baldaszkowate kwiatostany koloru białego oraz duże liście
  • wielkość rośliny – osiąga wysokość do 4 m, łodyga około 10 cm średnicy
  • włoski na łodygach i liściach produkujące toksyczną substancję

Miejsce występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić w bazie online, która liczy blisko 3000 lokalizacji. W przypadku zauważenia rośliny należy zgłosić ten fakty pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

Ulotka informacyjna w formacie PDF po pobrania poniżej lub na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

http://issuu.com/glownyinspektoratsanitarny/docs/barszcz_sosnowskiego

 

Źródło: Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna