Kościół pw. Świętej Trójcy | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Kościół pw. Świętej Trójcy

Jest to najstarsza murowana budowla Czaplinka wzniesiona prawdopodobnie w końcu XIV lub na początku XV wieku w miejscu, gdzie - jak twierdzi większość badaczy - stał wcześniej zamek templariuszy.

   Obecną postać kościół zawdzięcza przebudowie dokonanej w XVIII wieku po zniszczeniach dokonanych przez pożar w 1725 roku.
Bryła kościoła ukierunkowana jest wzdłuż osi wschód-zachód (tzw. kościół orientowany) i nosi dość wyraźne ślady wcześniejszych założeń architektonicznych pochodzących z okresu sprzed odbudowy po pożarze. W kościele znajduje się barokowy drewniany ołtarz baldachimowy i klasycystyczna ambona z I poł. XIX wieku.
    Serdecznie zapraszamy do zwiedzania Kościoła Trójcy Św. w Czaplinku. Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 16:00 (lipiec) i 12:00 - 15:00 (sierpień) profesjonalny przewodnik opowie o początkach naszego miasta, komandorii Tempelburg i związanych z nią tajemnicach.

    Godzinna wycieczka rozpoczyna się koło Rzeźby Rybaka o każdej pełnej godzinie: 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00 w lipcu oraz 12:00, 13:00, 14:00 w sierpniu i jest doskonałym początkiem zwiedzania naszych okolic i poznawania historii. Swoimi wrażeniami można podzielić się, robiąc wpis do księgi pamiątkowej, dostępnej w Informacji Turystycznej.

   Świetnym uzupełnieniem wycieczki jest ulotka „Szlak templariuszy”, która przybliża dodatkowo trzy miejsca na terenie naszej gminy związane z tym zakonem – Zamek „Drahim” w Starym Drawsku, Pałac „Siemczyno” oraz Drogę Marchionów w Miłkowie. Ulotka, oprócz krótkiej informacji o tych obiektach, zawiera kody QR, dzięki którym goście mają łatwy dostęp do legend z Czaplinka i Drahimia, autorstwa pani Aliny Karolewicz, zamieszczonych na kanale You Tube Czaplinek Przystań na dłużej. Ulotka dostępna jest u przewodnika oraz w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku.