Miody drahimskie | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

Miody drahimskie

Pszczelarstwo było przez stulecia jednym z tradycyjnych zajęć miejscowej ludności. W starostwie drahimskim i okolicy, jak podają źródła – „bartników było jedenastu, każdy z nich na rzecz Drahimia dawał pół kłody miodu na rok. Ponad dziewięćset pszczelich rodzin zbierało nektar z Puszczy Drawskiej."

Dziś teren ten leży w obrębie Drawskiego i Ińskiego Parku Krajobrazowego, obfituje w bogactwo wszelkiej roślinności i niezliczoną ilość pożytków pszczelich. Znajdują się tutaj ogromne wrzosowiska, piękne aleje starych lip, akacjowe zagajniki i barwiące krajobraz na żółto i czerwono uprawy rzepaku i gryki. Blisko dwustu pszczelarzy pozyskuje miód zachowując tradycje tego ginącego już zawodu.

Dzięki tradycji właśnie oraz niezwykłej czystości środowiska i wyjątkowej trosce o rodziny pszczele, miód ten jest najwyższej jakości. Marka miodów drahimskich daje mu gwarancje i metrykę pochodzenia. Miód drahimski jest złotem tego regionu, a pracowite pszczoły symbolem jego gospodarnych mieszkańców. Wiosną i jesienią wyruszają wycieczki na edukacyjny szlak „Wypraw po złote runo”. Zielone szkoły zjeżdżają tu właśnie, by uczyć młodzież z dużych aglomeracji szacunku dla darów natury.

W 2003 r. miód drahimski zdobył I miejsce w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów" w kategorii  "Produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego, a w roku 2008 "Perłę".

W czerwcu 2011 r. miód drahimski odnosi kolejny sukces - w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie rejestrujące miód drahimski jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to już 28 zarejestrowany produkt z Polski, pierwszy z województwa zachodniopomorskiego.

Pod marką miód drahimski może być sprzedawanych pięć różnych miodów: wrzosowy, gryczany, rzepakowy, lipowy i wielokwiatowy, pochodzących z pasiek leżących na terenie czterech gmin na Pojezierzu Drawskim: Czaplinka, Wierzchowa, Barwic i Bornego Sulinowa oraz Nadleśnictwa Borne Sulinowo.

1 marca 2012 r. redakcja magazynu gospodarczego Pomorza Zachodniego „Świat Biznesu” po raz ósmy przyznała Perły Biznesu – nagrody gospodarcze Pomorza Zachodniego. Wśród wyróżnionych znalazła się Pasieka Fujarskich z Czaplinka, producent miodów drahimskich za zarejestrowanie w Brukseli pierwszego zachodniopomorskiego produktu regionalnego „miody drahimskie”.