VI Afrykańskie Nocne Morsowanie z Pochodniami | Urząd Miejski w Czaplinku

01
fotografia przedstawiająca ruiny zamku w Czaplinku
fotografia przedstawiająca cztery żaglówki na jeziorze

VI Afrykańskie Nocne Morsowanie z Pochodniami

11 grudnia 2021 r. w Czaplinku na plaży nad jeziorem Drawsko odbyło się VI Afrykańskie Nocne Morsowanie z Pochodniami. Wydarzenie to swoim Patronatem objął Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz. Organizatorami morsowania byli: Stowarzyszenie Zapiecek oraz Morsy Bez Forsy, natomiast współfinansowane było przez Gminę Czaplinek.

Sobotni wieczór był dość mroźny, ale zbierające się na plaży Morsy rozgrzewały atmosferę tańcami w rytm muzyki puszczanej przez czaplineckiego morsa Tomka. Afrykańskie stroje, pomalowane na czarno twarze, hamak, palma i żyrafy nadawały charakteru imprezie niczym z czarnego lądu. W tym dniu Czaplineckie Morsy bez Forsy w Czaplinku gościły morsów z wielu zakątków Polski: Koszalina, Złocieńca, Barwic, Łobza, Szczecinka, Wałcza, Lodołamaczy z Kalisza Pomorskiego, Klubu Sopel z Białogardu, Klubu Okra z Drawska Pomorskiego, Klubu Viking Postomino oraz grupę El Toro de Oro.

Gdy nad jeziorem zebrały się już wszystkie kluby Morsów oraz chętne osoby do wspólnego morsowania, organizatorka pani Krystyna Masiukiewicz przywitała wszystkich omawiając poszczególne punkty wieczoru. Gdy wszyscy byli już gotowi rozpoczęła się rozgrzewka, którą poprowadziła pani Justyna Kuzio. Energetyczne melodie płynące z głośnika dodały niesamowitej energii wszystkim uczestnikom, którzy przygotowując się do wejścia do wody rozgrzewali swoje ciała. Było przy tym wiele radości i śmiechu.

Tuż po rozgrzewce morsy z okrzykami radości, flagami swoich klubów, płonącymi pochodniami przy światłach reflektorów z wozu strażackiego weszły do wody. Najbardziej wytrwali wytrzymali w wodzie kilka minut, byli też tacy, którzy wchodzili powtórnie. Niektórzy nie mając dość lodowatej wody tuż o wyjściu zażywali kąpieli w śniegu. Morsy z pewnością świetnie się bawiły, przy okazji po raz kolejny hartując swe ciała, natomiast kibicujący na brzegu wykonywali mnóstwo zdjęć, aby uwiecznić nie lada wyczyn członków swoich rodzin czy znajomych. 

Gdy główny punkt programu dobiegł końca można było skosztować gorącej, pysznej grochówki przygotowanej przez Restaurację Stary Drahim, upiec kiełbaskę przy ognisku, napić się gorącego napoju oraz skosztować ciasta. Na zakończenie odbyło się krojenie tortu dla wszystkich chętnych uzupełnić spalone kalorie.  

Wspaniałą atrakcją było rozgrzanie się w mobilnej saunie, która cieszyła się dużym powodzeniem po kąpieli wodnej.

Organizatorzy serdecznie dziękują:

  • Gminie Czaplinek;
  • Referatowi Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji;
  • OSP Czaplinek;
  • Rescue Team;
  • Restauracji Stary Drahim;
  • Mobilnej Saunie Viking;
  • Tomkowi z Czaplineckiego Klubu Morsów;
  • Justynie Kuzio.

Autor: Katarzyna Kibitlewska - kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji